Bankalar Bir Haftada 20 Milyar Türk Lirası’na Yakın Kredi Verdi!

0

Geçen hafta itibari ile Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar, müşterilerine 19 milyar 110 milyon Türk Lirası değerinde yeni kredi verdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) açıklanan verilere göre, sektörün kredi hacmi geçen hafta (11 Kasım ile biten haftada) 19 milyar 107 milyon Türk Lirası artış gösterdi.

Geçen hafta itibari ile kaydedilen bu artış ile birlikte bankalardan kullanılan toplam kredi meblağı 1 trilyon 671 milyar 200 milyon Türk Lirası’ndan, 1 trilyon 690 milyar 300 milyon Türk Lirası’na ulaştı.

Krediler Esnafa Yönelik Değil, Bireye Yönelik Artıyor!

Söz konusu dönemdeki artış ile birlikte, ticaret erbabına verilen kredilerin toplamı 46 milyar 365 milyon Türk Lirası seviyesine yükseldi. Bireysel krediler ise (ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi) toplamda 1 trilyon 554 milyar 275 milyon Türk Lirası düzeyinde gerçekleşti.

11 Kasım ile biten haftada tüketici kredilerinin tamamı 1 milyar 505 milyon Türk Lirası seviyesinde artış gösterdi. Bu artış neticesinde bankalardaki tüketici kredisi toplamı 328 milyar 812 milyon Türk Lirası seviyesine ulaştı. Bu kredilerin 158 milyar 882 milyon Türk Liralık kısmı konut kredisi olurken, 6 milyar 335 milyon Türk Liralık kısmı taşıt kredisi ve 163 milyar 596 milyon Türk Liralık kısmı ise ihtiyaç kredilerinden teşkil olmaktadır.

Bu dönem için sevindirici gelişme ise bankaların takipteki alacaklarının azalması oldu. Söz konusu dönemde bankacılık sektörünün net takipteki alacaklarında kısmi de olsa azalma gözlendi. 11 Kasım itibarı ile sona eren haftada, bir önceki haftaya oranla bankaların takipteki alacakları yüzde 1,2 azalarak 13 milyar 217 milyon Türk Lirası seviyesine geldi. Bir önceki hafta takipteki alacaklar 13 milyar 381 milyon Türk Lirası düzeyinde bulunduğundan, bir haftalık süreçte bankalar yaklaşık 170 milyon Türk Lirası seviyesinde borç tahsilatı yapmıştır.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın