Ana SayfaEkonomiTÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes: Ekonomide Önümüzü Göremiyoruz!

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes: Ekonomide Önümüzü Göremiyoruz!
T

-

İş dünyasının başkanından çok çarpıcı açıklamalar geldi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes, ülkemiz ekonomisinin geleceğinin öngörülebilirliğinin giderek azaldığını ve bu durumun yatırımları doğrudan etkilediğini söyledi.

TÜSİAD Başkanı Symes, son dönemde yaşanan iç ve dış gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerinde giderek çok daha büyük etki yarattığını kaydetti. Türkiye’nin güven ve güvenlikte olağanüstü sıkıntılar yaşadığı bir dönemden geçildiğini vurgulayan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı, bu durumun doğrudan ekonomiyi etkilediğini vurguladı.

Ekonomik Büyüme Yavaşladı!

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes ekonomik büyümenin büyük ölçekte yavaşladığını, işsizlik oranlarının sürdürülemez düzeye çıktığını belirtti. Ekonomik durumun bozulmasında en önemli etkenlerin güven ve güvenlik sıkıntısı olduğunun altını çizen iş dünyasının patronu; sınır ötemizde Suriye ve Irak operasyonlarının doğrudan ülkemizi etkilediğini kaydetti.

Döviz kurlarının kontrol edilemez seviyede artış gösterdiği son dönemde, bunun uzun vadeli etkilerinin enflasyon ve faiz oranlarının artması olarak döneceğine dikkat çeken Symes, böyle bir ortamda kimsenin yatırım yapmaya istekli olmayacağını belirtti.

Avrupa Birliği İle Gelinen Nokta Bizi Endişelendiriyor!

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes son dönemde Avrupa Birliği ile gerilen ilişkilerin ekonomik açıdan son derece önemli olduğunu vurguladı. Avrupa Birliği ile kopma noktasına gelen ilişkilerin kendilerini endişelendirdiğini belirten Symes, bu durumun sağlıklı olmadığını ve acilen normalleşme ortamına geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Symes “güvenin” en önemli konu olduğunu ve güven olmadan hiçbir şeyin olmayacağını söyledi. Güven ve güvenli açısından bu kadar sancılı bir ülkeye yatırım çekmenin çok zor olduğunu belirten Symes; bir çok terör örgütü ile aynı anda mücadele etmenin de ayrı bir maliyeti olduğunu ve bu terör örgütlerinin bütün sektörleri etkilediğini söyledi. İş dünyasının patronu; başta turizm olmak üzere ekonominin genelinin terörden olumsuz yönde etkilenmekte olduğunu vurguladı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol