Brexit Manchester United’ı da Vurdu!

0

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma kararı almasının (Brexit) etkileri sürüyor. Söz konusu karar sonrası İngiliz Sterlini sert düşüşler gerçekleştirdi. Sterlindeki sert düşüşler; bütün İngiliz şirketlerini vurduğu gibi dev futbol kulübü Manchester United’ı da derinden etkiledi.

Geçtiğimiz bahar aylarında Avrupa Birliği’nden çıkma kararı alan İngiltere, bu kararı referanduma götürmüştü. Referandumdan söz konusu karar için kabul oyu çıkmasının ardından Brexit süreci resmen işlemeye başlamıştı. İngiltere halkının bu kararı sterlinin aylardır düşmesine neden oluyor. Bu durumdan şirketler ile birlikte İngilizlerin dev futbol kulüpleri de etkileniyor.

Gelirler Sterlin, Borçlar Dolar Cinsinden!

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılık kararı alması, İngiliz devi Manchester United’ın mali dengesini de bozdu. Sterlinin aylardır düşmesi ve doların da son dönemde hızla yükselmesi sonucunda; gelirleri sterlin cinsinden borçları ise dolar cinsinden olan kulüp zor durumda kaldı. Son çeyreğe ait bilançosunu açıklayan Manchester United, borçlarının yüzde 18’i aşan düzeyde arttığını belirtti. Bu artış sonrasında Manchester’ın borçları 338 milyon sterlin düzeyine yükselmiş oldu.

Brexit kararının alınmasından bu yana dolar karşısında yüzde 15 gerileyen sterlin, Manchester’ın gelir düzeyinin azalmasına neden oldu. Yükselen dolar kuru da kulüp borçlarının 52 milyon sterline yakın seviyede artmasına sebep oldu. Gelirleri azalan, borçları da kur nedeniyle artan kulüp mali yapısında sarsıntı yaşadı.

Bahse konu gelişmeden olumsuz etkilenen Manchester United Kulübü’nün yönetimi, bu sezon kulüp tarihinin en yüksek gelir düzeyine ulaşılacağını belirterek herhangi bir sıkıntı bulunmadığını bildirdiler. Manchester United yönetimi, kulübün bu sezon 540 milyon sterlin düzeyinde gelir elde etmeyi beklediklerini ve bu rakamın kulüp için rekor anlamına geldiğinin altını çizdiler. Dünyanın en büyük futbol kulüplerinden olan Manchester United, global çapta gerçekleşen krizlerden güçlü mali yapısı sayesinde etkilenmeden çıkmayı başarıyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın