Ana SayfaEkonomiTalebe Yetişemeyen Tofaş Kapasite Yükseltiyor!

Talebe Yetişemeyen Tofaş Kapasite Yükseltiyor!

-

Hali hazırda yıllık 400 bin araç üretim kapasitesi bulunan Tofaş gelen talebe karşılık veremiyor. Son yıllarda çıkardığı modellerle gerek Avrupa’da gerekse ülkemizde üst düzeyde ilgi gören Tofaş, yıllık üretim kapasitesini 450 bin seviyesine çıkaracak.

2017 yılı içerisinde şirket tarafından yapılacak yatırımlar ile kapasite artırımı sağlanarak gerek iç pazara gerekse dış pazara olumsuz cevap verme dönemi kapanmış olacak. Talep yoğunluğunun yüzleri güldürdüğü şirket, Pazar payını her geçen yıl artırıyor.

Üretiminin Yüzde 71’ini İhraç Ediyor!

Tofaş bünyesinde üretimi yapılan araçlara iç ve dış pazardan yoğun talep geliyor. Ürettiği araçların yüzde 71’ini ihraç eden firma buna rağmen talebe yetişemiyor. 2016 yılında bir çok modelinin yeni kasasını tanıtan Tofaş, özellikle FIAT markası ile iç pazarda söz sahibi konumunda.

Avrupa’da segmentinde yılın otomobili seçilen FIAT Egea, en çok rağbet gören modeller arasında yer alıyor. Sürekli yükselen döviz kuruna rağmen satışlarında bir azalma yaşamayan FIAT, aksine satışlarını artırarak yoluna devam ediyor. Egea’nın 3 farklı modelinin lansmanını yapan Tofaş, hafif ticari araçlarda da boş durmuyor. Doblo ve Fiorino gibi modellerde de yeni kasaların tanıtımlarını bu yıl içerisinde yapan şirket, hemen hemen bütün modelleri için adeta yok satıyor. Kapasite artırımı sonrasında taleplere cevap verilebileceği hesaplanıyor.

Geçtiğimiz yıl ülkemizde satılan ticari ve binek otomobil olmak üzere tamamı sıfır kilometre 1 milyona yakın aracın yüzde 15’inden fazlası Tofaş üretimi araçlardan oluştu. İhracat ağırlıklı üretim yapan firma, iç piyasaya ağırlık vermesi durumunda söz konusu oranı yüzde 30’lara kadar tırmandırma yetisine sahip bulunuyor.

Hükümet tarafından değiştirilen ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) hesaplanma sisteminden gelecek yıl otomotiv pazarının etkilenmesi beklenirken, ihracat ağırlıklı çalışması hasebiyle Tofaş’ın bu durumdan nispeten daha az etkileneceği belirtiliyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler