KOBİ’lere KOSGEB’den Tam 650 Milyon Türk Lirası Destek Geliyor!

0

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler ( KOBİ) ülkemiz ekonomisinin can damarı konumunda. Özellikle ülkemizin içinden geçtiği sıkıntılı durum KOBİ’leri de derinden etkiliyor. Döviz ile borçları bulunan ancak Türk Lirası cinsinden gelir elde eden KOBİ’ler yükselen döviz kuru ile şok olmuş durumda. Zor durumdaki KOBİ’lere destek ise KOSGEB’den (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri Geliştirme İdaresi) geldi.

KOSGEB Başkanı Recep Biçer tarafından yapılan açıklamada; 2016 yılı içerisinde “KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı” dahilinde 2 ayrı zaman diliminde ve 5 ayrı kategoride çağrıya çıkıldığı ifade edildi. Söz konusu projeler uyarınca KOBİ’lere toplamda tam 650 milyon Türk Lirası nakit desteği sağlanacağını belirten Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri Geliştirme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer ve zor durumda olan KOBİ’lerin bahse konu destek sayesinde ekonomik olarak rahatlayacağını vurguladı.

KOBİ’lerin Rekabet Gücü Artırılmaya Çalışılıyor!

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ile bir yandan KOBİ’lere destek sağlanırken bir yandan ulusal ölçekte ülkemizin yerel ve global çaptaki hedeflerine emin adımlarla yürümesinin desteklenmesi hedefleniyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki etkinliklerinin ve ülkeye kazandırdıkları katma değerin artırılması için verilen destekler,  KOBİ’lerin rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Artan döviz kuru sonrasında yabancı yatırımcılar ile rekabet etmede zorlanan yerli üreticiler için bu desteğin can suyu hükmünde olacağı ifade ediliyor.

KOSGEB Başkanı Recep Biçer, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı’nın ilk çağrı basamağında; “Orta yüksek ve yüksek teknoloji KOBİ’lerinde kapasite geliştirme” ve “Geleneksel imalat sanayi KOBİ’lerinde katma değerin artırılması” kategorilerindeki bin 377 projeye, 350 milyon Türk Lirası nakit desteği sağladıklarını belirtti. İkinci çağrı aşamasında bu meblağın yaklaşık iki katına yakın bir miktar destek dağıtılacağını vurgulayan Biçer, ödemelerin yıl sonu itibari ile başlayacağının altını çizdi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın