TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: Dolar ve Euro Üzerinden Piyasa Şişiriliyor

0

Palandöken, piyasalarda doların hızla yükselişinin arkasında farklı şeyler olduğunu söyledi. Bu artışın fırsatçıları yeniden gündeme çıkardığını belirterek örnek olarak ise şunları söyledi. İnşaat sektöründe bir kaç ürün dövizle alınıyor yani ithal ediliyor ama nedense birdenbire ev kiraları, ev fiyatları ve inşaat malzemeleri  fiyatları birden yükselişe geçti. Bunun gibi bir sürü örnek var. Ev sahipleri ve iş yeri sahipleri bu fırsatı kullanarak vatandaşın parasını sömürmemeli. Kirası neyse o olmalıdır artış yapmamalıdır. Döviz olarak büyük miktarda alışverişler yapılmamalıdır. Ülkemiz güçlü bir ülkedir. Bunun da üstesinden geleceğimize eminim yeter ki dövize bağlanmayalım.

Yurt dışından getirdiği ürünleri depoda saklayarak bu artış fırsatını değerlendirmek isteyen kurnazlara seslenen Palandöken, zaten halkımız neyin ne olduğunun farkında. Piyasada her zaman aynı fiyata aldıkları ürünlerin yukarı çıktığını görünce onlar da tepkilerini ortaya koyacaktır.

Dövizle Gelen İthal Ürünleri Almayın

Genellikle yurt dışından dövizle gelen elektronik ürünlerin fiyatlarını arttırmak için fırsat kollayan firmalar dövizdeki yükselişin ardından hemen sahaya çıkacaklardır ve ürünlerine zammı yapıştıracaklardır. Halkımız bu tür elektronik ürünleri alırken dikkatli davransın ve fazla para ödemesin. Dövizdeki bu hareketlilik önümüzdeki günlerde normale dönecektir.

Ülkemiz her yönden çok güçlü bir ülke. Ekonomik anlamda dünyanın en iyi 5 ekonomisinden biriyiz. Dövizdeki hareketlilik global gelişmelerden dolayıdır. Halkımız rahat olsun ve tetikte beklesin. Dolar daha da artacak gibi spekülasyonlara aldanmasın. Çünkü bu dedikoduyu yayanlar ürünlerini satmak isteyen döviz kurtlarının oyunlarıdır. Zaman içerisinde piyasalar eski seviyesine dönünce fiyatlar da otomatik olarak düşecektir. O gün geldiği zaman da uyanıklar kurduğu oyunda başarısız olacaklar ve bir daha bu tarz girişimlerde bulunmayacaklardır.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın