Türkiye Şanghay’daki İlk Görevini Üstlendi

0

ŞİÖ’de bugüne kadar yalnızca üye ülkeler dönem başkanı olabiliyordu. Oy birliği ile alınan kararda 2017 dönem başkanlığını Türkiye’nin yapmasına karar verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamalar Yapmıştı

Pakistan ve Özbekistan dönüşü Şanghay beşlisi İle ilgili açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı “Türkiye neden olmasın. Önemli olan Türkiye’nin rahat olması.” Demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteklediği beşli içinde yer almanın, Türkiye’nin rahat hareket etmesini sağlayacağı düşünülüyor.

Şanghay Ekonomi Kulübünde Kimler Var?

Enerji kulübünde örgüt üyelerinden başka partner üyelerde bulunmakta. Asıl Şanghay beşlisini . Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan oluşturmuştur. Daha sonra, Şanghay beşlisine, 2001 yılında Özbekistan’da katılmıştır.

2013 yılından beri faaliyet gösteren enerji Kulübü içinde yer alan ülkeler dünyada elektrik üretimi yüzde 36’sını, Petrol üretiminin ise yüzde 20.8 ini karşılamakta.

Örgütte diyalog partneri ünvanı ile dün yapılan toplantıda masaya oturan Türkiye yeni bir öneri getirdi. Türkiye’nin “ sadece üye ülkeler statüdeki ülkelerin dönem başkanlığını üstlenebilmesi”  istemi kabul edildi.

 Düzenlenen toplantıların yapılacağı ülke Rus alfabesine göre sıralı şekilde yapılıyordu. Türkiye’nin bu önerisiyle Enerji Kulübü 2017 dönem başkanlığına Türkiye’nin getirilmesine karar verildi.

İşbirliği örgütünde yer alan devlet ve hükümet başkanlarının kabul ettiği, Çok Uluslu Ticaret ve Ekonomik İşbirliği programındaki kararlarının uygulanmasında, Enerji Kulübü’nün önemli bir rolü olduğu belirtildi.

ŞİÖ Enerji Kulübü, üye ülkeler arasında, enerji güvenliğini sağlamayı, diyaloğu geliştirmeyi ve enerji teknolojilerinin belirlenerek, güncellenmesi ile enerji alanında her türlü işbirliği imkanı oluşturulmasını sağlamak amacıyla toplanıyor. İşbirliği örgütüne üye olan ülkeler, özellikle enerji konularında birbirlerine yardımcı olmayı amaçlıyor. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın