Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Doların Ateşini Kısacak Öneriler

0

Dünyayı yöneten para gücünün ve para biriminin dolar ve euro olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, bu paraların yarattığı dalgalanmalarda mağdur olmamak için en isabetli tercihin altın yatırımı olduğunu açıkladı.

İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi ( İSEDAK) açılış oturumuna katılan ve konuşması sırasında önemli noktalara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika’da bankaların yanı sıra türev piyasaların da ekonomide söz sahibi olduğunu vurguladı. İslam ülkelerinin yabancı ülkelerle büyük ekonomik ortaklıklar yapması yerine birbirleriyle bu tarz büyük ortaklıkları yaparak ticaret hacmini geliştirmeleri gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin ticaret hacminin gelişeceğini söyleyen Erdoğan, yapılacak doğru ortaklıklarla ticaret hacmimiz gelişecektir.

“DOLAR EURO DEĞİL ALTIN ENDEKSLİ YATIRIM YAPILMALI”

Tüm dünyada hüküm gösteren para birimlerinin yaratmış olduğu dalgalanmalara bağlı olarak oluşan krizlerden çabuk etkilenilmemesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı, bu konuda İslam ülkelerinin daha dikaktli olması ve gereken tedbirleri alması gerektiğini söyledi. İslam dininde faiz haramdır. Faize karşı olan tepkimiz bundandır yoksa Ahmet 5 kazanmış Mehmet 10 kazanmış bunda gözümüz yok. Bu sebeple faizlerin azaltılması gerektiğini bankalara söylüyorum umarım onlarda gereğini yapacaklardır. Küresel döviz baskısından kurtulmak için faizleri azaltmak ve yok etmek sonrasında altın temelli yatırımlar yapmamız gerekiyor. Eğer bu yaklaşımda olursak bu tarz dalgalanmalardan etkilenmeyiz. İslami finans piyasası her yıl yaklaşık yüzde 15 büyüme gösteriyor. Bu hacim geçtiğimiz yıl yaklaşık 2 trilyon dolara ulaştı. Bu ticari rakamları dolar, euro gibi paralarla değil altınla ifade edersek güç biz de olur o zaman biz söz sahibi oluruz, bu önemli.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın