Ana SayfaEkonomiHaftalık 45 Saatin Üzerinde Çalışan Mesaisini İstesin!

Haftalık 45 Saatin Üzerinde Çalışan Mesaisini İstesin!
H

-

Çalışma hayatının zorlukları her geçen gün artıyor. Ücret düşüklüğünden sosyal sigortanın tam yatırılmamasına, emek hırsızlığından güvensiz iş koşullarına kadar bir çok sıkıntı mevcut. Çalışanların yasal haklarını bilerek buna göre davranmaları önemli. Haftalık toplamda 45 saati aşan çalışma sürelerinde çalışanların ekstra mesai ücreti alması yasal zorunluluk.

Haftada 45 saatten fazla çalışan bir işçi, 45 saati aşan bütün çalışma süreleri için normal ücretinin yüzde 50 fazlası ücret alma hakkına sahip. Bununla birlikte günde her bir işçinin 11 saatin üzerinde çalışması ise yasak.

1 Dakika Fazla Mesai Yarım Saat Kabul Edilir!

Ülkemizde çalışan hakları mesai ücretlerinde de maalesef tam anlamıyla gözetilmiyor. Oysa yasaya göre; fazla mesai yapan çalışanın 1 dakikalık çalışması bile yarım saat sayılmak durumunda. Zira; yarım saate kadar olan bütün çalışma süreleri 30 dakika olarak kabul edilmek mecburiyetinde. Yarım saati aşan çalışma sürelerinde ise fazla mesainin 1 saat olarak kabul edilmesi mecburi. Yani fazla mesai sistemi yarım saatlik periyotlar halinde işliyor. Yarım saatlik dilimin herhangi bir kısmı kadar fazla çalışan kişi; o yarım saatin tamamını “fazla çalışmış” olarak sayılıyor. 2 saat 10 dakika fazla mesai yapmış bir çalışanın mesai ücreti 2 saat 30 dakika üzerinden ödenmek mecburiyetindedir. Tabii ki bu durum yasal zorunluluk, ancak uygulamada durumun böyle olmadığı aşikar.

İşçiye fazla mesai yaptırmak içi onayını almak yasal zorunluluk. Her fazla mesaiden önce yazılı izin almanın zorluğu göz önünde bulundurulduğunda, yılda bir kez işçiden yazılı izin almak yeterli kabul edilmektedir. Yasaya göre, işçiler bir günde en fazla 11 saat çalıştırılabilmektedir. Bu süreden fazlası işçi hakları ihlali olarak kabul edilmekte ve ücreti karşılığında dahi zaman aşımı yapılamamaktadır. Fazla çalışma süresi yıl bazında ise 270 saati aşamamaktadır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol