Ana SayfaEkonomiMilyonlarca Çalışana Yüzde 50 Zam!

Milyonlarca Çalışana Yüzde 50 Zam!
M

-

Özellikle beyaz yakalı kişilerin çalıştığı şirketlerde, vardiya sistemi ile kişilerin nöbeti birbirlerine bırakarak çalışma sistemi sürdürülüyor. Bu durumda şirketin dünya ve iş trafiği ile olan bağlantısının hiç kopmaması sağlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı çalışan müfettişlerin yaptığı denetlemeler sonucunda, şirketler çalışanlarına fazla mesai yapmak zorunda kalıyor.

10 Dakikalık Fazla Mesai Yarım Saat Olarak İşliyor

Türkiye’deki yasal düzenleme gereği, işverenler işçilerini en fazla 11 saat çalıştırabiliyor. Yıllık çalışma süresinin 270 saati aşmaması gerekiyor. Yasaya göre, fazla mesaiye kalan kişiye aldığı ücretin %50’si oranında ödeme yapılması gerekiyor. Bu yıl uygulanmaya başlayan yaz saatinin tüm sene devam etmesi, saat alımlarının iptal edilmesi çalışanların fazla mesai yapmasına yol açıyor.

45 Saati Geçen %50 Zam Alacak

İş Kanunu içerisinde belirtilen haftalık toplam çalışma saati 45 saat olarak belirleniyor. Buna göre haftada 1 gün izinle çalışan kişinin 6 gün, 7.5 saat çalışması gerekiyor. Hafta sonu izin yapanların ise 5 günde 9 saat çalışması gerekiyor. Haftalık çalışma süresi 45 saati geçen kişiler, “fazla çalışıyor” olarak nitelendiriliyor.

Günlük çalışma saatleri, bazı durumlarda ve işe göre, işverenin işçi ile anlaşma yapması durumunda en fazla 11 saate kadar yükseltilebiliyor.

7.5 Saat Uygulamasında İstisna

Eğer işçiler, gece çalışıyor ise 7.5 saatten fazla çalışması, kanun gereği yasaklanıyor. Hemşire, otel görevlileri gibi bazı özel sektörlerde gece 7.5 saatten fazla mesai yapılmasına izin verilebiliyor. Fakat gece 7.5 saatten fazla çalışan kişi, haftalık 45 saatten daha az çalışsa dahi %50 zam almayı hak ediyor.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol