Rusya Krizi Pahalıya Patladı

0

24 Kasım 2015 tarihinde meydana gelen Rus uçağının düşürülmesi olayı Rusya ve Türkiye arasında ticari açıdan soğuk rüzgarlar esmesine neden oldu. Kara Cuma olarak tarihe geçen olayın ardından Rusya Türkiye ile olan ticari alanda dahil birçok ikili ilişkisini bozma kararı aldı. Bugün, yıldönümü olan olayın ihracata 503 milyon dolar zarara uğrattığı açıklandı.

Narenciye benzeri sebze meyve alanındaki ihracat yasağını kaldıran Rusya, domates, üzüm ve salatalık gibi bazı ürünlerdeki ihracat yasağını halen devam ettiriyor.

500 Milyon Dolar Üzerinde Kayıp

1 Ocak – 21 Kasım 2015 tarihleri arasındaki Rusya, Türkiye’nin en fazla yaş meyve sebze ihracatı yaptığı ülke konumunda iken, bu yıl aynı tarihler arasında Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı ihracat oranında %70’lik bir kayıp gözler önüne serildi. %70’lik Rusya’ya ihracat kaybı ise Türkiye’ye 503 milyon dolarlık kayıpla geri döndü.

Bu yıl Rusya’ya yapılan yaş meyve sebze ihracatı toplam 217 milyon dolarda kaldı.

En Yüksek Kaybı Yaşayan Antalya

Türkiye’den en fazla Rusya’ya yaş meyve sebze ihracatı, Batı Akdeniz bölgesinde gerçekleşiyordu. Geçen yıl aynı dönemde Rusya’ya 207 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Antalya bu yıl %92 oranında geriledi.

Domateste Büyük Kayıp

Türkiye ihracatının en büyük payını oluşturan en önemli ürünleri, domates, salatalık gibi ürünlerde kısıtlamaların devam etmesi, Türkiye’yi büyük zarara uğrattı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, kısıtlama olan ürünlerin Türkiye ihracatının %50’sini oluşturduğu öğrenildi. Kısıtlama olan ülkelerin yetkili birimleri ile görüşmeler gerçekleştirilerek kısıtlamaların kaldırılmasının hedeflendiği öğrenildi.

En büyük düşüşün yaşandığı bölge Antalya iken, en büyük düşüş yaşanan ürün domates oldu.

 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın