Ana SayfaEkonomiRusya Krizi Pahalıya Patladı

Rusya Krizi Pahalıya Patladı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

24 Kasım 2015 tarihinde meydana gelen Rus uçağının düşürülmesi olayı Rusya ve Türkiye arasında ticari açıdan soğuk rüzgarlar esmesine neden oldu. Kara Cuma olarak tarihe geçen olayın ardından Rusya Türkiye ile olan ticari alanda dahil birçok ikili ilişkisini bozma kararı aldı. Bugün, yıldönümü olan olayın ihracata 503 milyon dolar zarara uğrattığı açıklandı.

Narenciye benzeri sebze meyve alanındaki ihracat yasağını kaldıran Rusya, domates, üzüm ve salatalık gibi bazı ürünlerdeki ihracat yasağını halen devam ettiriyor.

500 Milyon Dolar Üzerinde Kayıp

1 Ocak – 21 Kasım 2015 tarihleri arasındaki Rusya, Türkiye’nin en fazla yaş meyve sebze ihracatı yaptığı ülke konumunda iken, bu yıl aynı tarihler arasında Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı ihracat oranında %70’lik bir kayıp gözler önüne serildi. %70’lik Rusya’ya ihracat kaybı ise Türkiye’ye 503 milyon dolarlık kayıpla geri döndü.

Bu yıl Rusya’ya yapılan yaş meyve sebze ihracatı toplam 217 milyon dolarda kaldı.

En Yüksek Kaybı Yaşayan Antalya

Türkiye’den en fazla Rusya’ya yaş meyve sebze ihracatı, Batı Akdeniz bölgesinde gerçekleşiyordu. Geçen yıl aynı dönemde Rusya’ya 207 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Antalya bu yıl %92 oranında geriledi.

Domateste Büyük Kayıp

Türkiye ihracatının en büyük payını oluşturan en önemli ürünleri, domates, salatalık gibi ürünlerde kısıtlamaların devam etmesi, Türkiye’yi büyük zarara uğrattı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, kısıtlama olan ürünlerin Türkiye ihracatının %50’sini oluşturduğu öğrenildi. Kısıtlama olan ülkelerin yetkili birimleri ile görüşmeler gerçekleştirilerek kısıtlamaların kaldırılmasının hedeflendiği öğrenildi.

En büyük düşüşün yaşandığı bölge Antalya iken, en büyük düşüş yaşanan ürün domates oldu.

 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...