Ana SayfaEkonomiAB ile İlişkiler Kopuyor Ama İhracatımızın Önemli Kısmı Avrupa'ya

AB ile İlişkiler Kopuyor Ama İhracatımızın Önemli Kısmı Avrupa’ya
A

-

Son dönemde Avrupa Birliği ile gerilen ilişkiler, karşılıklı restleşmeler, sonunda müzakerelerin dondurulması kararının alınmasına kadar vardı. Geçtiğimiz perşembe günü (24.11.2016) Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oylamada Türkiye ile yapılan müzakerelerin dondurulması kararı alındı. Peki bu durum aramızdaki ticareti nasıl etkileyecek?

Özellikle coğrafi yakınlık nedeniyle Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında gayet yoğun bir ticaret ağı var. Öyle ki; ülkemizin ihracat yaptığı ülkelerden ilk 10’unu arasında tam 7 AB üyesi ülke mevcut. Söz konusu ihracatın olumsuz yönde etkilenmemesini isteyen iş adamları ise kaygılı.

Avrupa Parlamentosu’nda alınan kararın ardından Avusturya’dan gelen açıklama, “kaygılı” olanların pek de haksız olmadıklarını ortaya koydu. Avusturya hükümeti, Türkiye’ye ambargo kararı aldı. Söz konusu ambargo; özellikle silah ve askeri teçhizat malzemelerini kapsayacak. Daha oylamanın üzerinden bir tam gün geçmeden Avusturya tarafından alınan bu karar hem stratejik ortaklığın hem de ticaretin askıya alınacağı izlenimi verdi.

KOBİ’lerin İhracatı da Avrupa’ya!

Ülkemizin en büyük ihracatçıları konumunda bulunan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) de en büyük ticaret ortakları Avrupa Birliği ülkeleri.

KOBİ’lerin geçtiğimiz yıl yaptıkları toplam ihracatın yüzde 49’u AB ülkelerine gerçekleşti. Yine 2015 yılında KOBİ’ler tarafından yapılan ithalatında yarısından fazlası; yüzde 50,5 ile AB ülkelerinden gerçekleşti.

Söz konusu rakamlar dikkate alındığında, önümüzdeki dönemde AB ile olan ticaretin ne yönde şekilleneceği kritik öneme sahip. Zira bahse konu ticaret rakamlarında gerçekleşebilecek düşüşler ülkemiz ekonomisine ciddi zararlar verebilir. Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda en büyük ticaret kalemleri AB ülkeleri ile olan KOBİ’ler de bu durumdan son derece kötü etkilenir. İstihdam ve ticaret rakamlarında KOBİ’lerin ülkemiz ekonomisindeki yeri düşünüldüğünde bahse konu durumun çarpan etkisi yapması söz konusudur. Bu duruma dikkat çeken ekonomsitler, bir yandan AB ile olan ticaretin etkilenmemesi için gereken önlemlerin alınması gerektiğini belirtirken, diğer taraftan AB ile yapılan ticaretin toplam ticaret hacmindeki payını azaltabilecek yeni pazarlar bulunması gerektiğini vurguluyorlar.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol