Ana SayfaEkonomiCHP Genel Başkan Yardımcısı Böke: TL’nin Değer Kaybı Engellenebilirdi, Kriz Kapıda!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke: TL’nin Değer Kaybı Engellenebilirdi, Kriz Kapıda!
C

-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ekonomiye dair açıklamalarda bulundu. Daha önce yaptığı “ Doların 3,80- 4 lira olması şaşırtmaz” çıkışıyla dikkat çeken ekonomist künyeli Böke, artış trendindeki doların gidişatını doğru okumuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke, ülkemizin ekonomik durumu hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası tarafından alınan faiz artırımı kararının normal şartlarda kurun ateşini düşürmesi gerektiğini belirten Selin Sayek Böke; ekonominin ne kadar kötü durumda olduğu kurun bu karadan bile etkilenmemesinden anlaşılabileceğini ifade etti.

Siyasi Ortam Krizi Tetikliyor!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçiminin bütün dünyayı negatif etkilemesinin kabul edilebilir bir durum olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı; bütün dünya ülkelerinin para birimlerinin değer kaybettiğinin doğru olduğunu ancak ülkemizin söz konusu dönemde negatif ayrıştığını vurguladı. Son dönemde özellikle Rus Rublesi’nin de aşırı değer kaybettiğini vurgulayan Böke; ona rağmen Türk Lirası’nın Rus Rublesi ile karşılaştırıldığında 3 kat daha fazla değer kaybettiğinin görülebileceğini söyledi.

Ekonomik göstergelerin doğrudan siyasal ortamla bağlantılı olduğunun altını çizen Selin Sayek Böke; OHAL’in bir an evvel kaldırılması gerektiğini ifade etti. Başkanlık söylemlerinin bırakılması gerektiğini savunan Böke, Avrupa Birliği ile de gelinen noktanın sağlıksız olduğunu  belirtti.

İhracatımızın kahir ekseriyetini Avrupa Birliği ülkelerine yaptığımızı söyleyen Böke; Avrupa ile entegrasyonun hızlandırılması gerekirken iplerin kopma noktasına getirildiğini vurguladı. Bunu yapmaya kimsenin hakkı olmadığını belirten Selin Sayek Böke; “Hükümetin söz konusu politikalarına devam etmesi durumunda, ekonomiyi ne Merkez Bankası’nın alacağı kararlar, ne de bizim gibi ekonomistlerin hazırlayacağı acı reçeteler kurtarabilir” dedi. Bu sürecin devam etmesi durumunda krizin kapıda olduğunu savunan Selin Sayek Böke, hükümeti gittiği yoldan geri dönmeye davet etti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,251BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,412TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol