Türkiye’de Bir İlk! Isırgan Tarlaları Geliyor..

Türkiye’de Bir İlk! Isırgan Tarlaları Geliyor..

Dünyada birçok alanda kullanılan Isırgan Türkiye’de de yetiştirilmeye başlandı. Türkiye’nin ilk ısırgan tarlası Giresun’da kuruldu. Sağlıktan otomotiv sektörüne kadar geniş bir kullanım yelpazesi olan ısırgan ülkemizde de yetiştirilmeye başlandı.Giresun’un Görele ilçesinde bir ilk gerçekleşti. Dünyada sağlıktan kozmetiğe, tekstilden otomotiv sektörüne kadar geniş bir yelpazede kullanılan ısırgan Türkiye topraklarında neden yetiştirilmiyor sorusu son buldu. İlk çalışma meyvesini verdi ve ısırganlar toplandı. Giresun’da başlayan ısırgan akımının diğer illerde de yaygınlaşması bekleniyor. Görele Belediyesi tarafından yapılan projeye Giresun Valiliği, DOKA ve sivil toplum kuruluşları destek veriyor.

Görele’de 5 dönümlük arazi üzerinde kurulan tarlaya yurt dışından getirilen ısırgan fidanlarından toplam 5 bin adet ekildi. Tören sırasında konuşan Giresun Valisi Hasan Karahan, bu proje üzerinde uzun zamandır çalıştıklarını söyledi. Eğer projemiz istediğimiz gibi gerçekleşirse bunu yaygınlaştıracağız. Önce Giresun ve çevresi daha sonra tüm Türkiye’de ısırgan tarlaları yaygınlaşacaktır. Giresun yöresel yemeklerinde ısırganı kullandığımız söylenir. Evet kullanıyoruz ama üç dört yemeği geçmez. Isırgan ipinden çorap üreten köylerimiz var. Farklı ürünlerde yapılabilir ısırgandan. Biz de bilimsel olarak ilerlemek istediğimiz için bu projeyi büyük çaplı olarak başlatmak istedik. Projeye üniversiteler de destek veriyor. En kısa zamanda olumlu sonuçlar alacağımızı ve bu işi daha da ileriye götüreceğimizi umut ediyorum.

Isırgan tarlaları projesinin 2004 yılında başladığını vurgulayan proje koordinatörü Hakan Adanır ise bu proje için uzun zamandır fizibilite çalışmaları yaptıklarını söyledi. Isırganın ticarileştirilmesi için gerekli işlemleri yaptık. Yabancı ülkelerde yaptığımız incelemeler sonucunda ısırganın ülkemizde en uygun Karadeniz’de yetiştirilebileceği kanaatine vardık. Böylece göç veren bir yapıda olan Karadeniz bölgesi için yeni yatırımlar yapılırsa insanlar göç etmeyecektir. Yeni fabrikalar açılırsa ekonomi güçlenecektir. ısırgan ısırgan tarlası ısırgan otu ısırgan otu yetiştiriciliği ısırgan tarlası projesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?