Ana SayfaEkonomi4 Kişilik Ailenin Açlık Sınırı 1.417 Lira!

4 Kişilik Ailenin Açlık Sınırı 1.417 Lira!
4

-

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK- İŞ), Kasım ayı “geçim verilerini” açıkladı. Her ay TÜRK- İŞ tarafından yapılan araştırmalarda geçim verileri tespit ediliyor. Buna göre geçtiğimiz ay bin 405 Türk Lirası seviyesinde olan 4 kişilik ailenin açlık sınırı, Kasım ayında 1.417 Türk Lirası’na çıktı.

Sadece gıda harcamalarını içeren “açlık sınırı”, diğer harcamalarda göz önünde bulundurulduğunda daha da yükseliyor. Geçtiğimiz ay 4 bin 577,51 Türk Lirası seviyesinde olan yoksulluk sınırı da bu ay artış gösterdi.

Yoksulluk Sınırı 4 bin 615 Türk Lirası Oldu!

4 kişilik bir ailenin her ay yapmak zorunda olduğu harcamalara; giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri dikkate alınarak yapılan hesaplamada ise yoksulluk sınırı 4 bin 615 Türk Lirası olarak belirlendi.

4 kişilik bir ailenin açlık ve yoksulluk sınırlarında meydana gelen artış, genellikle gıda enflasyonu üzerinden gerçekleşti. Ayrıca bekar bir çalışanın aylık “yaşama maliyeti” de TÜRK- İŞ tarafından 1.750 Türk Lirası olarak belirlendi. Ekim ayında bu bedel 1.735 Türk Lirası olarak ölçülmüştü.

TÜRK-İŞ, açıklamasında döviz kurundaki artışın henüz söz konusu sınırlardaki artışa tam olarak yansımadığını belirterek ileriki aylarda bunun etkisinin görülmeye başlanacağını belirtti. Buna göre başkent Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin yalnızca “gıda için” yapması gereken minimum harcama tutarı; ekim ayına göre yüzde 0,82 oranında artış gösterdi. 2016 yılının ilk 11 ayında gıda fiyatlarındaki artışın yüzde 2 düzeyine yaklaştığı belirtilen açıklamada; tüm fiyatlardaki artışın ise yüzde 2,5 düzeyine yaklaştığı gözlemlendi.

Söz konusu rakamların ardından 2017 yılı için asgari ücretin, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı seviyesine yükseltilmesi isteğinin hükümet tarafından nasıl karşılanacağı ise merak konusu.  

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol