Ana SayfaEkonomiBenzine ve Motorine Yeni Zam Kapıda!

Benzine ve Motorine Yeni Zam Kapıda!

-

Ekonomistlere ve piyasa aktörlerine göre 40 gün içerisinde 2 kez zamlanan akaryakıta yeni zam kapıda. 55 dolara çıkan brent ham petrolün varil fiyatı ve dövizde meydana gelen aşırı değerlenmenin akaryakıta zam olarak yansımasının kaçınılmaz olduğu ifade ediliyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde toplanan Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) Avusturya’nın başkenti Viyana’da toplandı. Toplantıya girilirken birliğe üye ülkelerden gelen sert yorumlar, petrol kısıtlanmasına yönelik anlaşma zemininin bulunamayacağını düşündürüyordu. Lakin toplantı sonrasında birlik üyesi ülkeler petrol üretimi kısıtlaması konusunda anlaştıklarını açıkladı. Bu haberle birlikte varili 45 doların altını zorlayan brent ham petrolün fiyatı ilk etapta 50 dolar bandını geçti, hali hazırda ise 55 doları zorluyor.

2008 Yılından Beri İlk Kez Petrol Üretimi Kısılacak!

Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC), petrol üretiminin kısıtlanması için 2008 yılında anlaşmış ve bahse konu anlaşma sonrasında yükselen petrol fiyatları ile petrol ihraç eden ülkeler yoğun ekonomik fayda sağlamışlardı. 2008 yılından beri özellikle küresel krizin etkisi nedeniyle bir daha petrol kısıtlaması konusunda anlaşamayan OPEC üyesi ülkeler, 8 yıl sonra bir kez daha masadan anlaşarak kalktı.

Ülkemiz tükettiği petrol ve petrol ürünleri için gereken kaynağın kahir ekseriyetini ithal ettiği için bu artıştan negatif yönde etkilenecek. Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerinden beri hızla artan Amerikan Doları yüzünden zaten akaryakıta 2 kez zam yapıldı. Zira uluslararası piyasada petrolün varil fiyatı “dolar” üzerinden işlem görüyor. OPEC’in petrol üretimini kısıtlama kararı almasının ardından 10 dolar yükselen petrolün varil fiyatının ve halen yükselmekte olan dolar kurunun kısa vadede ülkemizde; motorinin litre fiyatına 10 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 15 kuruş zam yapılmasına neden olacağı ön görülüyor.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler