Kredi Kullanımı Halinde Tahsil Edilen Vergiler Nelerdir?

Kredi Kullanımı Halinde Tahsil Edilen Vergiler Nelerdir? Kredi Kullananların Ödediği Vergiler! Detaylar İçin...

Google Haberlere Abone Ol:

Kredi Kullananların Ödediği Vergiler!

Maliye Bakanlığı kredi kullanan vatandaşlarından çeşitli vergiler almaktadır. Bu vergileri banka aracılığıyla ve kredi çekmek isteyenin vergi dairesine yatırmasıyla tahsil etmektedir. Kredi kullananlardan tahsil edilen vergiler BSMV ve KKDF’ dir. Kredi üzerinden alınan vergiler kredinize ek maliyetler eklerken efektif faiz oranını ya da yaygın olarak kullanılan ismi ile yıllık toplam maliyet oranını etkilemektedir.

Kredi kullanılması durumda tahsil edilen vergilerden BSMV banka ve sigorta işlemlerinden dolayı alınan bir vergidir. BSMV açılımı Banka Sigorta Muameleleri Vergisidir. Banka Sigortası Muameleleri Vergisi oranı %5’dir. Kredinin faiz oranının %5 alınarak BSMV oluşturulmaktadır. Banka Ve Sigorta İşlemleri Vergisi bizzat müşteriden tahsil edilmektedir. BSMV vergisi bireysel iş yeri kredisi, bireysel ihtiyaç kredisi, bireysel araç kredisi, ticari araç kredisi kullanılması halinde tahsil edilirken bireysel konut kredisi BSMV tahsilinden muaf tutulmuştur.

Kredi kullanımı durumunda tahsil edilen diğer vergi ise KKDF’dir. KKDF, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu’nun kısaltılışıdır. Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu kredinin anapara ve faiz kur farkı üzerinden hesaplanmaktadır ve oranı 2010 yılından itibaren %15’dir. KKDF bankalar aracılığıyla tahsil edilmektedir.

Kredi kullanımı durumunda kredi maliyetini faiz oranı kadar tahsil edilen vergilerinde önemli olduğunu yukarıda vurgulamıştık. KKDF ve BSMV’nin aylık ödeme tutarına oranına etkisini bir örnekle anlatalım. Kredinin faiz oranının 1,10 olduğu varsayımında %5 oranında BSMV ve %15 oranında vergi tahsil edilmesi durumunda kredinin toplam maliyet oranı %1,31 olmaktadır. Kredinin aylık toplam taksit oranı %1,31 oranından hesaplanacaktır.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.