Advert Advert Advert

Kredi Kullanımı Halinde Tahsil Edilen Vergiler Nelerdir?

Kredi Kullanımı Halinde Tahsil Edilen Vergiler Nelerdir?
Kredi Kullanımı Halinde Tahsil Edilen Vergiler Nelerdir? -

Bankalardan kredi kullanmanız halinde çeşitli masraflar ödersiniz. Bu masraf kalemleri içinde çeşitli vergilerde yer alır. Kredi kullanmanız halinde banka aracılığıyla veya bizzat kendiniz devlete KKDF ve BSMV vergilerini ödersiniz. Kredi kullananlara kredi tahsis ücreti ve dosya masraflarının yanında ek bir maliyet yükleyen KKDF ve BSMV vergilerinin tanımı ve ayrıntıları haberimizde

Kredi Kullananların Ödediği Vergiler

Maliye Bakanlığı kredi kullanan vatandaşlarından çeşitli vergiler almaktadır. Bu vergileri banka aracılığıyla ve kredi çekmek isteyenin vergi dairesine yatırmasıyla tahsil etmektedir. Kredi kullananlardan tahsil edilen vergiler BSMV ve KKDF’ dir. Kredi üzerinden alınan vergiler kredinize ek maliyetler eklerken efektif faiz oranını ya da yaygın olarak kullanılan ismi ile yıllık toplam maliyet oranını etkilemektedir.

Kredi kullanılması durumda tahsil edilen vergilerden BSMV banka ve sigorta işlemlerinden dolayı alınan bir vergidir. BSMV açılımı Banka Sigorta Muameleleri Vergisidir. Banka Sigortası Muameleleri Vergisi oranı %5’dir. Kredinin faiz oranının %5 alınarak BSMV oluşturulmaktadır. Banka Ve Sigorta İşlemleri Vergisi bizzat müşteriden tahsil edilmektedir. BSMV vergisi bireysel işyeri kredisi, bireysel ihtiyaç kredisi, bireysel araç kredisi, ticari araç kredisi kullanılması halinde tahsil edilirken bireysel konut kredisi BSMV tahsilinden muaf tutulmuştur.

Kredi kullanımı durumunda tahsil edilen diğer vergi ise KKDF’dir. KKDF, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu’nun kısaltılışıdır. Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu kredinin anapara ve faiz kur farkı üzerinden hesaplanmaktadır ve oranı 2010 yılından itibaren %15’dir. KKDF bankalar aracılığıyla tahsil edilmektedir.

Kredi kullanımı durumunda kredi maliyetini faiz oranı kadar tahsil edilen vergilerinde önemli olduğunu yukarıda vurgulamıştık. KKDF ve BSMV’nin aylık ödeme tutarına oranına etkisini bir örnekle anlatalım. Kredinin faiz oranının 1,10 olduğu varsayımında %5 oranında BSMV ve %15 oranında vergi tahsil edilmesi durumunda kredinin toplam maliyet oranı %1,31 olmaktadır. Kredinin aylık toplam taksit oranı %1,31 oranından hesaplanacaktır. 

KKDF BSMV Banka Sigorta Muameleleri Vergisi Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!