Ana SayfaEkonomiTurizmde Alarm Zilleri Çalmaya Devam Ediyor!

Turizmde Alarm Zilleri Çalmaya Devam Ediyor!
T

-

Ülkemiz turizm sektöründe alarm zilleri her geçen gün daha güçlü olarak çalmaya devam ediyor. Ülkemizin Ekim 2016 otel doluluk oranları; 2015 yılının aynı dönemine oranla yüzde 14 düşüş göstererek yüzde 52,2 düzeyine geriledi.

Uzun zamandır bölge ülkelerimizde yaşanan iç karışıklıklar ve iç savaş ortamı çeşitli terör örgütlerinin de etkinliğini artırmasına neden oldu. Gerek komşu ülkelerimizde yaşanan iç savaşlar, gerek terör örgütlerinin etkisi ile son 5 yıldır turizm sektörü sürekli daralıyor. Bu duruma bir de son 2 senedir ülkemizde yaşanan karışıklıklar adeta tuz biber oldu.

Geçtiğimiz yıl Rusya ile aramızda gerçekleşen uçak krizi, ardından bu sene yaşanan 15 Temmuz kanlı darbe girişimi nedeniyle, ülkemizi tercih eden yabancı turist sayısı iyice düştü ve her geçen gün de düşmeye devam ediyor.

Turizm Sektörü Avrupa’nın Zirvesinden Adeta Çakıldı!

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) açıkladığı, “Ekim 2016 Ülke Performans Raporu’na” göre, Türkiye’nin Ekim 2016 otel doluluk oranları; 2015 yılının aynı dönemine oranla yüzde 14 düşüş göstererek yüzde 52,2 düzeyine geriledi. Söz konusu oran bu seneye gelene kadar hemen her sene azalarak devam etti. Ekim 2015’te yüzde 60,7 seviyesinde olan otel doluluk oranları, Ekim 2014’te ise yüzde 63,8 seviyesindeydi. Aşağı yönlü grafiğin acil eylem planı oluşturulmadığı takdirde hızla devam edeceği ön görülüyor.

Ülkemiz geçtiğimiz Ekim ayındaki yüzde 52,2 doluluk oranı ile Avrupa ülkeleri arasında en düşük doluluk oranına sahip ülke oldu. Bu yılın ilk 10 aylık döneminde de Türkiye, geçen yıla göre dolulukta yüzde 20,8 düşüş yaşadı. Bu düşüş, Avrupa genelinde yaşanan “en büyük düşüş” oranı konumunda. Bu yılın ilk 10 ayını yüzde 50,4 doluluk oranı ile geçen ülkemiz, en düşük doluluk oranına sahip ülke oldu. Bu oran 2015’in ilk 10 ayında yüzde 63,7 seviyesindeydi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol