Maliye Bakanı Naci Ağbal: “Enflasyon Giderek Azalacak”

0

Maliye Bakanı Naci Ağbal; 2017 yılı bütçesine ilişkin TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı sunumda; bugün Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) yapılan Kasım ayı enflasyonu açıklamasındaki rakamların kendisini memnun ettiğini ve enflasyondaki düşüşün devam edeceğini bildirdi.

Ekim ayında yapılan Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinin ardından sadece Türkiye’de değil, bütün gelişmekte olan ülkelerde risklerin arttığını vurgulayan Maliye Bakanı Naci Ağbal; bu durumun getirdiği ekonomik külfetlerle mücadele edilen bir dönemde enflasyon rakamlarının beklenenden düşük çıkmasının sevindirici olduğunu belirtti.

Gelecek Yıllar Daha İyi Olacak!

Özellikle geride bıraktığımız 2 ayda Türk Lirası’nda yaşanan aşırı değer kaybına rağmen enflasyon rakamlarının beklenenin altında geldiğini belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal, önümüzdeki dönemde bu iyileşmenin devam edeceğini ifade etti.

2015 yılında yüzde 8,8 düzeyinde gerçekleşen enflasyonun, 2016 yılı sonu itibari ile yüzde 7,5 düzeyinde gerçekleşmesini beklediklerini ve bu beklentinin de gerçekleşeceği yönünde verilerin geldiğini belirten Bakan Ağbal; enflasyonu 2017 yılında yüzde 6,5 noktasına, 2018 yılında ise yüzde 5 seviyesine çekileceğini vurguladı. Çalışmalarını bu yönde devam ettirdiklerin altını çizen Maliye Bakanı Ağbal, 2008 krizinden beri 27 çeyrektir aralıksız büyüyen Türkiye’nin bunu yapacak gücü olduğuna dikkat çekti.

İçerisinden geçilen dönemin ekonomik olarak çalkantılı bir periyot olduğunu ve bu durumun sadece ülkemiz için değil, global çapta sıkıntı oluşturduğunu ifade eden Bakan Ağbal; bu sürecin kısa bir süre daha devam ettikten sonra rayların yerine oturacağını vurguladı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başkanlık seçiminin doğurduğu belirsizlik ortamının gelecek aydan itibaren dağılacağını söyleyen Ağbal, küresel ekonominin tekrar hız kazanmasını beklediklerini ifade etti.

Ülkemizin sadece enflasyon oranlarında değil, aynı zamanda büyüme rakamlarında da gelecek yıl daha iyi bir konumda olacağını vurgulayan Maliye Bakanı Ağbal; bu sene yüzde 3 civarında gerçekleşecek büyüme rakamının seneye yüzde 4’ü geçeceğini belirtti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın