Ana SayfaEkonomiBankacılık Sektörünün Veri Deposu Kredi Kayıt Bürosu

Bankacılık Sektörünün Veri Deposu Kredi Kayıt Bürosu
B

-

Kredi Kayıt Bürosuna Genel Bir Bakış

Bankacılık sektörü dönen para akışı ve sektörle birebir ilişkili kişi sayısının çok fazla olmasından dolayı riskli bir sektördür. Bankacılık sektörü bu riski azaltmak ve kişiler hakkında net bilgeye çabuk ulaşabilmek amacıyla Kredi Kayıt Bürosunu (KKB) kurmuşlardır. Kredi kayıt Bürosu (KKB) bankacılık sektörünün veri deposu sayılmaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu ya da kısa ismi ile KKB 1995 yılında 5411 sayılı bankacılık kanununa dayanarak dokuz bankanın ortak çalışması sonucu kurulan özel bir şirket statüsündedir. Kredi Kayıt Bürosu’nu kuran bankalar arasında Akbank, Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve YapıKredi Bankası yer almaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu genel olarak üye bankalar ve finans şirketleri arasında bilgi ve belge akışını sağlamak ve aynı zamanda müşterilere ait kredi bilgilerini paylaşmak amacını gütmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) 1999 yılında kurduğu Kredi Referans Sistemiyle (KRS) bu sisteme üye olan finansal kuruluşlar arasında müşterilere ait kredi bilgilerini ve müşteriler hakkında detaylı bilgi alışverişini sağlamaktadır. Aynı zamanda bu bilgilere yararlanarak müşterilerin risk faktörünü belirlemeyi ve finansal kuruluşların risk faktörüne pozitif yönlü katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Sonuç olarak KKB bankacılık sektörünün güncel bilgilere ulaşmasını sağlayan ve bankacılık sektöründe bulunan risk oranını azaltmayı amaçlayan özel bir kuruluştur. Kredi Kayıt Bürosu’nun sunduğu kredi müşterilerine ait risk raporu kredilendirme kuruluşları için önem sarf etmektedir. Çünkü Kredilendirme kuruluşlarının kişilere kredi verirken göz önünde bulundurdukları en önemli kıstaslardan biri de risk raporudur. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,251BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol