Bankacılık Sektörünün Veri Deposu Kredi Kayıt Bürosu

Bankacılık Sektörünün Veri Deposu Kredi Kayıt Bürosu

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bankacılık sektörünün can damarlarından biridir. Kredi Kayıt Bürosu başta risk raporu olma üzere bankacılık sektörüne çeşitli veriler sağlamaktır. Bugünkü yazımızda merak edeneler için ve bankacılık sektörü ile yakından ilgilenenler için faydalı olacağına inandığımız Kredi Kayıt Bürosunu inceledik. Ayrıntılar Haberimizde!Kredi Kayıt Bürosuna Genel Bir Bakış

Bankacılık sektörü dönen para akışı ve sektörle birebir ilişkili kişi sayısının çok fazla olmasından dolayı riskli bir sektördür. Bankacılık sektörü bu riski azaltmak ve kişiler hakkında net bilgeye çabuk ulaşabilmek amacıyla Kredi Kayıt Bürosunu (KKB) kurmuşlardır. Kredi kayıt Bürosu (KKB) bankacılık sektörünün veri deposu sayılmaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu ya da kısa ismi ile KKB 1995 yılında 5411 sayılı bankacılık kanununa dayanarak dokuz bankanın ortak çalışması sonucu kurulan özel bir şirket statüsündedir. Kredi Kayıt Bürosu’nu kuran bankalar arasında Akbank, Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve YapıKredi Bankası yer almaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu genel olarak üye bankalar ve finans şirketleri arasında bilgi ve belge akışını sağlamak ve aynı zamanda müşterilere ait kredi bilgilerini paylaşmak amacını gütmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) 1999 yılında kurduğu Kredi Referans Sistemiyle (KRS) bu sisteme üye olan finansal kuruluşlar arasında müşterilere ait kredi bilgilerini ve müşteriler hakkında detaylı bilgi alışverişini sağlamaktadır. Aynı zamanda bu bilgilere yararlanarak müşterilerin risk faktörünü belirlemeyi ve finansal kuruluşların risk faktörüne pozitif yönlü katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Sonuç olarak KKB bankacılık sektörünün güncel bilgilere ulaşmasını sağlayan ve bankacılık sektöründe bulunan risk oranını azaltmayı amaçlayan özel bir kuruluştur. Kredi Kayıt Bürosu’nun sunduğu kredi müşterilerine ait risk raporu kredilendirme kuruluşları için önem sarf etmektedir. Çünkü Kredilendirme kuruluşlarının kişilere kredi verirken göz önünde bulundurdukları en önemli kıstaslardan biri de risk raporudur. Kredi Kayıt Bürosu KKB Kredi Referans Sistemi KRS
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?