Dışişleri Bakanlığı Merkez bünyesinde istihdam edilmek üzere, alımı yapılacak olan arşiv uzmanı personeli için sahip olunması gereken kriterler aşağıda belirtilmiştir. Gerekli şartlara sahip olan adayla arasından, en yüksek Kpss puanına sahip olan adaydan başlanarak, SAU01 kodu için 50 aday, SAU02 Kodu için 40 aday çağırılacaktır. Çağrılan adaylar, tek aşamalı mülakat sınavından geçirilecektir. Mülakat sınavına katılmaya hak kazanan kişiler, Bakanlığın internet sitesinden duyurulacaktır.

  • Arşiv uzmanı olarak başvuruda bulunabilmek için aranan şartlar;
  • 35 Yaştan gün almamak,
  • Herhangi bir kamu kurumunda 4/B’li çalışıyor olamamak,
  • 2014 KPSS (B) grubu P3 puan türünden en az 60 puan almak,

SAU 01 Kodu için başvuracak adaylarda aranan mezuniyet kriterleri;

  • Kütüphanecilik bölümü, Arşivcilik, Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon bölümlerinden herhangi birini bitirmiş olmak.

SAU 02 Kodu Başvurmak isteyen adaylar için aranan mezuniyet şartları;

  • Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinden mezun olmak,
  • Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü okurken, Osmanlıca dersi görmüş olmak,
  •  2011-2016 yıllarında düzenlenen Kamu Personel Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı (KPDS)/ Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı(YDS)’nda İngilizce veya Fransızca dillerinde (YDS/e-YDS) en az (C) seviyesinde belgeye alabilmiş olmak.

Mülakat Sınavı Ve Değerlendirme

  1. Tek aşamalı olarak gerçekleştirilecek sınav, 21- 22 Mart 2016 tarihinde yapılacak olup, Mülakat ortalaması 70 puan ve üzeri olan adaylar başarılı kabul edileceklerdir.
  2. Başarılı olan kişilerin sağlık kontrolü ve güvenlik soruşturmalarının da istenilen düzeyde olduğu anlaşıldıktan sonra “Arşiv Uzmanı” olarak ataması yapılacaktır.
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın