Sosyal Güvencesi Olmayan Yaşlılara Devlet Maaş Bağlıyor

0

Sosyal güvencesi olmayan ve 65 yaşın üzerinde yaşlılara devlet maaş bağlıyor. Yeni düzenlemeye göre, maaşın bağlanabilmesi için yapılan başvuruda önceden ailedeki herkesin geliri hesaba katılırken artık yalnızca eşinin geliri hesaplanıyor.

Devlet, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı almayan, sigortalı olarak çalışmamış ve ihtiyaç sahibi olan 65 yaş üstü vatandaşlara aylık bağlıyor. Yapılan yeni düzenlemelerle bu aylığı alabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar esnetildi. Eski uygulamada maaş için başvuru yapıldığında ailedeki herkesin gelir düzeyi hesaba dahil ediliyordu, şimdi ise maaş için başvuran vatandaşın sadece eşinin gelir düzeyi hesaba katılarak, evdeki kişi başına düşen gelir seviyesi 392 TL’den azsa maaş başvurusu kabul edilecek.

Maaş alabilmek için uyulması gereken şartlardan bir diğeri ise 65 yaşını doldurmuş olmak. Bu yıl içerisinde 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlar maaş için başvurabilir. Bununla birlikte maaş için başvuruda bulunan vatandaşın emekli aylığı, dul ve yetim aylığı gibi hiçbir sosyal güvencesinin olmaması ve sigortalı bir işte çalışmaması gerekiyor. Ayrıca başvuruda bulunan kişinin herhangi bir yerden nafaka almaması şartı da aranıyor.

65 yaş üzeri vatandaşlara ödenecek maaşlar Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında üç aylık olarak ödenecek. Bir aylık maaş miktarı 217,48 TL olmakla birlikte, 3 aylık maaş 652,44 TL’ye tekabül ediyor. Maaş Ziraat Bankası veya PTT hesabına yatırılıyor. 65 yaş maaşı alan vatandaşlara aynı zamanda yeşil kart da veriliyor, böylece sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabiliyor. İstatistik verilerine göre Türkiye’de 65 yaşını geçmiş yaklaşık 7 milyon insan bulunduğu ve bunların %50’sinin bakıma ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

65 yaş üzeri vatandaşların maaş bağlatabilmek için yaşadıkları ilçenin kaymakamlığına giderek “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”na başvurmaları yeterli olacak. Başvuru için gereken evraklar şunlar:

  1.  65 yaş aylığı başvuru formu. Bu formlar ilçedeki defterdarlıktan veya mal müdürlüğünden temin edilebilir.
  2. İkametgah belgesi
  3. Vukuatlı nüfus belgesi
  4. 3 tane vesikalık resim

 

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version