Yeni Kimlik Kartları Kaç Para Olacak?

0

Hatay Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre yeni kimlik kartlarının dağıtımına 1 Ocak 2017’den itibaren başlanacak. Yeni kimlik kartlarını almak için yapılacak olan başvuru bedeli 15 TL olacak.

Bir süredir pilot bölgelerde yürütülen yeni çipli kimlik kartı uygulaması yeni yıldan itibaren ülke genelinde uygulanmaya başlanacak. Bu uygulamayla vatandaşlar eski nüfus cüzdanlarını değiştirerek yeni çipli kimlik kartlarını kullanmaya başlayacaklar.

Yeni kimlik kartları için başvurular Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi yoluyla veya Alo 199 hattını arayarak yapılabilecek.

Yeni kimlik kartları için başvuru yaparken biyometrik vesikalık fotoğraf çektirilmesi gerekecek. Bunun dışında başvuru yapanlardan 15 TL’lik kart ücreti tahsil edilecek. Valiliğin yaptığı açıklamada kimlik kartı başvurularının 1 Ocak 2017’den itibaren yapılmaya başlanacağı ve  vatandaşların yurtiçinde yapacağı başvuruların Nüfus Genel Müdürlüğü web sitesinden veya Alo 199 Çağrı Merkezinden randevu almak suretiyle ya da randevu almadan direkt bulundukları ilin nüfus müdürlüklerine giderek gerçekleştirilebileceği belirtildi. Ayrıca yurtdışında yaşayan vatandaşlar bulundukları ülkenin konsolosluklarından yeni kimlikler için başvuru yapabilecek.

Yeni kimlik kartı başvurusunda bulunmak için yanınızda nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü ehliyet belgesi gibi kimlik yerine kullanılabilen belgelerden biri ve 1 tane biyometrik vesikalık fotoğraf bulunması gerekiyor. Kimlik kartı başvurusunda bulunduktan sonra hazırlanan yeni kimlik kartını alabilmek için 15 TL kart ücretinin de ödenmesi gerekiyor. 

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version