Ana SayfaEkonomiTürk Vatandaşları AB’den Hibe Kredi Alabilir Mi?

Türk Vatandaşları AB’den Hibe Kredi Alabilir Mi?
T

-

Tük Girişimciler AB Kredisi Alabilir Mi?

Avrupa Birliği girişimcileri desteklemek amacıyla uluslararası düzeyde girişimci destek programları düzenlemektedir. Bu destek programları ile AB üye devletlerin ve aday devletlerin girişimcilerine hibe kredi vermektedir. AB hibe kredisi 1993 yılında kurulan ve mal, sermaye, hizmet, insanların AB toprakları içerisinde serbest dolaşımını hedefleyen AB ortak pazarı kapsamında verilmektedir. Dolaysıyla Avrupa Birliği hibe kredisinden Türk Vatandaşları da yararlanabilir.

AB hibe kredi kapsamında girişimcilere dolaylı yoldan ve direkt olarak orta veya küçük ölçekli işletmelere kredi vermektedir. Dolaylı yoldan verilen hibe krediler genel olarak rekabetçi ve yenilikçi bir çevrenin oluşması için verilmektedir. Dolasıyla AB hibesinden yaralanabilmek için öncelikle yenilikçi iş fikirlerine sahip olmak gerekir.    

AB’nin dolaylı yoldan sağladığı hibe kredisine ulaşmak için bazı şartları yerine getirilmesi gerekir. Bu hibeden yaralanabilmek için öncelikle bir iş planının oluşturulması gerekiyor. AB hibe kredisi kapsamında hazırlanan iş planın içinde işletme finans planın doğru bir şekilde yer alması gerekiyor ve bu finansal veriler en az 5 senelik tahminlerden oluşması gerekiyor. Bu iş planın Avrupa komitesinin şartlarına uygun olması halinde AB hibe kredisi alınabilir.

Avrupa Birliği küçük veya orta ölçekli işletmelere doğrudan destek de sağlamaktadır. AB’nin hibe kredisi ile doğrudan destek verdiği iş alanları genel olarak AR-GE, eğitim ve öğrenim, enerji ve tasarruf üzerine alanlardır. AB’nin doğrudan desteğine ulaşmak zorudur. Bu desteklerin bütçesi sınırlı olduğundan destekten yararlanabilmek için çok iyi bir projenin hazırlanması gerekir.

AB hibe kredisi için illerde bulunan Avrupa Birliği bürolarına başvurarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol