Başbakan Yardımcısı’ndan Sevindiren Haber: 280 bin Kişiye İş İmkanı Sağlanacak

0

Başbakan Binali Yıldırım’ın bildirdiği 600 bin kişiye istihdam olanağı sunacak olan paketin ikinci kısmında bir istihdam tasarısı daha var. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli 280 bin kişiye daha iş imkanı sunacak olan yeni bir tasarı olduğunu belirtti. Reel sektöre verilecek olan 250 milyarlık kredi için getirilecek olan düzenleme Pazartesi günü hazırlanmış olacak.

Başbakan Binali Yıldırım’ın kamuoyuna duyurduğu paket kapsamında reel sektör desteklenerek, istihdam olanağı sunulacak ve küçük çaplı işletmeler daha kolay kredi alabilecek. Büyük şirketler ise yeni paket sayesinde kur riskinden kurtulacak. Paketin bu ilk kısmının 600 bin kişiye istihdam imkanı sunması hedeflenirken, paketin ikinci bölümünde de 280 bin kişiye daha iş fırsatı sunulacak.

Yapılacak olan düzenlemeyle kadın, 1 yıldan uzun zamandır işsiz, engelli veya 25 yaşında vatandaşları işyerinde çalıştıran firmaların çalışan maliyetinin %60’ını devlet ödeyecek. Bölgelerin gelişme durumuna göre yüzdede artış yapılabilecek. Çalışanların sigorta primlerini de devlet ödeyecek. Bu proje kapsamında toplam olarak 880 bin kişilik istihdam yaratılmış olacak.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, reel sektöre destek olmak için verilecek olan 250 milyar tutarındaki can suyu kredisi uygulaması için gerekli hazırlıkların Pazartesi gününe kadar halledileceğini bildirdi. Canikli, Kredi Garanti Fonu’na yasa değişikliği yapılarak para aktarılacağını ve kredilerin verilmeye başlanacağını açıkladı.

Nurettin Canikli ayrıca 720 bin taşeron işçi için yürütülen çalışmalarda da sonuca yaklaşıldığını dile getirdi. Canikli, personel harcamalarının çok yüksek olduğunu ve esnek olmadığını, bu yüzden bu maliyetin azaltılması gerektiğini vurgulayarak, ekonomik dengeleri de gözeterek zaman içinde çalışanları sisteme adapte etmeyi hedeflediklerini ve hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğu söyledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın