Yeniden Dolar 3,50’nin Euro 3,70’in Üzerinde!

0

Cumartesi akşamı İstanbul Beşiktaş’ta yaşadığımız hain bombalı saldırıda kaybettiğimiz vatandaşlarımızı toprağa veriyoruz. Ülkemiz her anlamda zorlu bir süreçten geçerken Amerikan Doları ve Euro yeni hafta ile birlikte bir kez daha yükseliş trendine girdi. Erken işlemlerde dolar 3,51’i Euro ise 3,71’i aştı.

Gün geçmiyor ki güzel ülkemizde bir büyük acı yaşanmasın. Cumartesi akşamı Süper Lig’de oynanan Beşiktaş – Bursaspor maçının ardından meydana gelen patlamalarda son açıklanan rakamlara göre 38 vatandaşımız hayatını kaybetti, 200’e yakın da yaralımız var.

Yabancı Yatırımcı Gidiyor

Patlamanın ardından tüm Türkiye üzüntüye boğulurken, bir günlük milli yas ilan edildi. Yabancı yatırımcı oluşan ortamdan memnun olmadığını yatırımlarını Türkiye’den çekmeye başlayarak gösterdi. Zaten yabancı yatırımcı haftalardır Borsa İstanbul’da hisse satışı gerçekleştiriyor. Her hafta yaklaşık 1 milyar dolarlık hisse satarak ülkemizi terk eden yabancı sermaye, oluşan güvensiz ortamdan tedirgin.

Yurtiçi yerleşikler ise diğer yatırım araçlarındaki mevduatlarını dövize çeviriyor. Bu haftanın ilk işlem gününde Amerikan Doları henüz sabah saatlerinde olmamıza rağmen 4 kuruşluk artışla 3,51’in üzerine çıktı. Euro’da da durum farksız; yüzde 1 artış gösteren Euro 3,71’de.

Bu hafta gerçekleşecek Fed toplantısında kurumun faiz artırım kararı alması beklenirken, bu beklenti ile kurların daha da yükseleceği tahmin ediliyor. Geçtiğimiz ay Fed Başkanı Janet Yellen tarafından yapılan açıklamada “görece yakın tarihte” faiz artırımının gerçekleşeceği ifade edilmişti. Bahse konu açıklamada belirtilen tarihin bu hafta yapılacak toplantı olduğuna kesin gözüyle bakan yatırımcılar, faiz geliri olmayan hisse senedi ve altın gibi yatırım araçlarını terk ederek Amerikan Doları’na dönüş yapıyor. Fed’in faiz artırım kararı vermesi durumunda döviz kurunun daha da yükselmesine kesin gözüyle bakılıyor. Çok düşük ihtimal olarak da görülse, Fed faiz artırım kararı vermezse döviz sert düşebilir. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın