TANAP’ta Yolun Yarısı Geçildi!

TANAP’ta Yolun Yarısı Geçildi!

İki kardeş ülke; Türkiye ve Azerbaycan’ın iş birliğiyle ortaya çıkan ve Türkiye ile Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacını karşılamayı hedefleyen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nde (TANAP) yolun yarısı geçildi. TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol tarafından yapılan açıklamaya göre Kasım ayı sonu itibarı ile projenin yüzde 55’i tamamlandı.İki kardeş ülke; Türkiye ve Azerbaycan’ın iş birliğiyle ortaya çıkan ve Türkiye ile Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacını karşılamayı hedefleyen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nde (TANAP) yolun yarısı geçildi. TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol tarafından yapılan açıklamaya göre Kasım ayı sonu itibarı ile projenin yüzde 55’i tamamlandı.

TANAP'ın başlangıçta 11,7 milyar Amerikan Doları olarak belirlenen “ilk yatırım bedeli” tutarını 8,5 milyar dolara kadar indirdiklerini belirten Genel Müdür Saltuk Düzyol; bu durumun özellikle projeye başladıkları tarihteki petrol fiyatlarının gerilemesi sayesinde gerçekleştiğini vurguladı.

Türkiye’ye Büyük Katkı Sağlayacak!

Toplamda 4 ayrı evrede ve bir de deniz geçişi olarak planlanan TANAP’da Gürcistan sınırından Eskişehir’e kadar uzanan ilk üç bölüme öncelik verdiklerini belirten Saltuk Düzyol; planlanan takvimin çok önünde olduklarının altını çizdi. Haziran 2018 itibari ile ülkemize gaz akışının başlamasını hedeflediklerini ifade eden Düzyol, bunun için gece gündüz demeden çalışmalara devam edildiğini vurguladı.

2018 Haziran sonunda Türkiye’nin alacağı toplam 6 milyar metreküplük doğalgazın ilk bölümü olarak 2 milyar metreküpünün ülkemize gelmeye başlayacağını ifade eden Genel Müdür Saltuk Düzyol; doğalgaz miktarının 2019 yılında 4 milyar metreküpe ve 2020 yılında ise 6 milyar metreküpe ulaşacağını vurguladı. Ülkemizin doğalgaz ihtiyacı göz önüne alınarak anlaşmalar ile gaz akışına bu şekilde bir düzenleme getirildiğini belirten Düzyol; boru hattının 15 yıllık gaz taşıma anlaşması çerçevesinde inşa edildiğini ve bu kapsamda işletmeye alınacağını vurguladı.

Hali hazırda Türkiye’nin doğalgaz ihtiyaçları hesaplanarak projenin bu perspektifte düzenlendiğini kaydeden Düzyol; Türkiye’nin uzun vadede doğalgaz talebinde beklenmeyen bir artış yaşanması durumunda 15 milyar metreküp daha ilave gaz ithal etme şansı olacağının altını çizdi. TANAP projesiyle 2 kardeş ülkenin arasında gönül bağının yanında enerji bağıda kurulmuş olacak.tanap tanap nedir tanap nereden geçiyor tanap ne zaman biter tanap projesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?