Ana SayfaEkonomiTürkiye’nin Mücevher İhracatında Dev Artış!

Türkiye’nin Mücevher İhracatında Dev Artış!
T

-

Ülkemiz ekonomisi son birkaç aydır alarm vermeye devam ediyor. Dün TÜİK tarafından açıklanan üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının negatif gelmesi de bunu doğrular nitelikte. Yine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın dün açıkladığı verilere göre cari açık gün geçtikçe büyüyor. Bununla birlikte ihracat kalemimizin arttığı sektörler de mevcut. Mücevherat sektörü de bu sektörlerden biri konumunda.

Ülkemiz mücevher ihracatında geçtiğimiz kasım ayında, 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 25 artış yaşandı. Ekim ayına göre de hatrı sayılır düzeyde ilerleme kaydeden sektör, ihracatta yüzde 11,8 genişleme yaşadı.

“Istanbul Jewelry” Fuarına İlgi Yoğun!

İhracatını sürekli artırmayı başaran ülkemiz mücevher sektörü, global durgunluktan minimum düzeyde etkileniyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner; geçtiğimiz ekim ayında gerçekleştirilen ve küresel mücevher endüstrisinin en önemli organizasyonlarından biri konumuna yükselen “Istanbul Jewelry Show’a” gösterilen ilgiden ve katılımcı yoğunluğundan memnun olduklarını vurguladı.

Fuarla ilgili olarak tahmin ettikleri katılımcı sayısının çok ötesinde katılımcı sayısı ile karşılaştıklarını belirten Ayhan Güner; iki kez rezerve ettikleri oda sayısını artırmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Fuara olan ilginin bu denli yoğun olmasının ülkemize olan güvenin bir göstergesi konumunda olduğunu belirten Güner, kasım ayı itibari ile ihracatın hem 2015 yılına göre hem de geçtiğimiz ekim ayına göre artmasının, fuara gelen ziyaretçilerin geçtiği yoğun siparişlerle de doğru orantılı olduğunun altını çizdi.

İstanbul Jewelry Show March için de talepleri şimdiden toplamaya başladıklarını belirten Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner; fuarda bin 500 nitelikli yabancı alıcıyı ağırlamayı amaçladıklarını vurguladı. Türkiye mücevher endüstrisinin kasım ayı ihracatının yüzde 61’inin 155,6 milyon dolar ile Yakın, Orta Doğu Asya Bölgesi’ne gerçekleştirildiğini belirten Güner, AB ülkelerine gerçekleştirilen ihracatın ise yüzde 7,8’lik artışla 40 milyon dolara yaklaştığını ifade etti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol