Advert Advert Advert

2017 Yılının Trafik Cezaları Belli Oldu!

2017 Yılının Trafik Cezaları Belli Oldu!
2017 Yılının Trafik Cezaları Belli Oldu! -

2017 yılı için trafik cezaları % 3.83 oranında zamlı olacak. Maliye bakanlığınca belirlenen trafik cezalarına ilişkin zamların cazdırıcı nitelikte olması ve araç sürücülerini daha dikkatli olmaya teşvik etmesi bekleniyor. İşte zamlara ilişkin ayrıntılar…

Vergi usul kanunu genel tebliği 11 Kasım 2016 tarihli resmi gazete de yayımlandı. Maliye Bakanlığınca yayımlanan bu tebliğde göre yeniden değerleme oranının yüzde 3.83 oranında olacağı belirlendi. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren trafikte meydana gelen olaylar sonrası verilecek trafik cezaları da bu nedenle yeniden hesaplandı.

Yapılan yeniden değerleme sonucu ödenecek olan trafik cezalarına göre en düşük trafik cezası 75 Türk lirası iken en yüksek trafik cezası 15 bin Türk lirası olacağı açıklandı. 75 liralık ceza, taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere verilecekken en yüksek ceza olan 14 bin 908 Türk lirası ise “geçici tescil belgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere görevlendirilen gerçek ya da özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket edenlere verileceği açıklandı.

Yapılan yapılandırmaya göre yetkisi olmadığı tescil plakası basanlara 10 bin 383 lira ceza kesilecek.

Karayolunu tehlikeye sokan ve trafik işaretlerinin görülmesini engelleyecek şekilde yola herhangi bir madde atan, döken kişilere ise 427 Türk lirası para cezası verilecek.

Trafiğe çıkan araçların kontrol esnasında trafik belgesi ve tescil plakası yok ise bu durumda da o sürücüye 876 Türk lirası ceza kesilecek.

Farklı okunmaya ya da okunmamaya neden olacak şekilde tescil plakasında değişikliğe 95 Tl, tescil olunmuş olan aracı plakasız kullanmaya ise 763 Türk lirası para cezası verilecek.

Kendi aracına sahte plaka takan kişilere ise 5 bin 191 Türk lirası trafik cezası ödemeye mahkum edilecek.

Yapılan düzenlemelere göre araçlarının muayene süresi geçenlere 95 Türk lirası, ehliyetsiz araç kullananlara ise bin 763 Türk lirası para cezası verilecek.

 

trafik belgesi tescil plakası trafik cezaları araçlarının muayene süresi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!