Ana SayfaEkonomiVarlık Barışı 6 Ay Daha Uzatılacak

Varlık Barışı 6 Ay Daha Uzatılacak

-

Yurtdışındaki varlıkların Türkiye’ye aktarılması için devlet tarafından yürütülen Varlık Barışı uygulaması 6 ay daha devam edecek. Uzatma kararıyla ilgili düzenleme Pazartesi günkü Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açıldı. Yurtdışında gayrimenkul sahibi olan vatandaşlardan gelen yoğun istek üzerine yapılan düzenlemeyle 31 Aralık 2016 tarihine kadar olan Varlık Barışı’nın süresi, uygulama şartları aynı kalmak suretiyle 6 ay uzatılacak.

Varlık Barışı kapsamında yurtdışındaki gayrimenkullerini satarak, parasını Türk bankalarına yatıran kişiler hiçbir incelemeye tabi tutulmayacak ve bu para ile bir şirkete ortak olursa yine incelemeden muaf olacak. Şirket ortaklığından ayrılarak parasını alan kişilerin de kar payı stopajı ödemesi gerekmeyecek.

Varlık Barışı uygulamasıyla birlikte vatandaşların yurtdışından getireceği para, altın, döviz ve hisse senetleri herhangi bir incelemeye tabi tutulmadan bankalar ve diğer aracı kurumlarca kabul edilecek. Banka ve diğer ilgili kuruluşların yurtdışından gelen varlıkları kabul etme zorunluluğu var. Yurtdışından gelen varlıkların işletilmesi serbest olacak ve herhangi bir vergi kesintisi yapılmayacak.

Varlık Barışı ile ilgili aklında soru işaretleri olan vatandaşlar Maliye Bakanlığı’na başvurarak yazılı olarak bilgi edinebilirler. En çok sorulan sorular arasında yurtdışından getirilen varlığın bir şirkete ortak olmak için kullanılması halinde mesul olunacak yükümlülükler var. Maliye Bakanlığı bu konuda, yurtdışından getirilen varlıkla bir şirkete ortak olup sonrasında kendi hissesini alarak ortaklıktan ayrılan vatandaşlara kar payı stopajı uygulanmayacağını taahhüt ediyor.

 

 

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,390BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler