Ana SayfaKredilerKonut Kredisi Kapsamında Yapılması İstenilen Konut Sigortası Nedir?

Konut Kredisi Kapsamında Yapılması İstenilen Konut Sigortası Nedir?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Konut Sigortası Konusuna Genel Bir Bakış

Bankalar bilindiği üzere kredi kullanmak isteyen kişilerden hayatlarını veya alınan konutu güvence altına alan sigortalar yapmalarını istemektedir. Bankalar böylece herhangi bir afet veya kredi kullananın hayatını kaybetmesi halinde verilen kredinin kolayca tahsil edilmesini sağlamak istemektedirler. Bankalar tarafınca zorunlu gibi gösterilen aslında Tüketici Kanununa göre zorunlu olmayan konut sigortası bankalarca konut kredisi alanlardan istenen sigortalama çeşitlerinden biridir.

Konut sigortası kredi kullanımında zorunlu olmasa da kişilere büyük fayda sağlayan bir sigortadır. Konut sigortası konutları hırsızlığa karşı, teröre karşı, kazalara karşı teminat altına almaktadır. Konut sigortası kapsamının geniş olması ve teminat miktarının da fazla olmasından dolayı kişilere büyük yararlar sağlamaktadır.

Konut sigortası hem binayı istenilmesi halinde hem de eşyayı güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Yıllık olarak yapılabilen ve her sene yenilenebilen konut sigortasının sigorta primleri söz konusu konutun değerine göre değişiklik gösterir. Bunun yanında eşyalarında sigortalanması halinde sigorta priminde eşyaların değerine göre bir artış olur.

Konut sigortasının koruma kapsamı geniştir. Konut sigortası kişileri deprem, yangın, sel ve su baskını, hırsızlık ve enkaz kaldırma gibi maliyetlerden koruyan bir sigorta çeşididir.

Konut sigortası DASK sigortası ile aynı gibi gözükse de aralarında farklılıklar mevcuttur. DASK sadece deprem sonucu oluşan maliyetleri karşılarken konut sigortası hırsızlıktan sel baskınına kadar çeşitli afetlerden kişileri korumaktadır. DASK belli bir limit üzerinden maliyetleri karşılarken konut sigortasının büyük maliyetleri karşılayabilir.

 

 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.