Advert Advert Advert

Konut Kredisi Kapsamında Yapılması İstenilen Konut Sigortası Nedir?

Konut Kredisi Kapsamında Yapılması İstenilen Konut Sigortası Nedir?
Konut Kredisi Kapsamında Yapılması İstenilen Konut Sigortası Nedir? -

Bankalar konut kredisi kapsamında kredi kullanılarak alınan konutun DASK sigortası ve konut sigortası ile koruma altına alınmasını istemektedir. Konut kredisi kapsamı bakımında zorunlu deprem sigortasından farklı yönleri vardır. Bu yazımızda konut kredisi kullanmak isteyenler için konut sigortası konusunu inceledik. Ayrıntılar Haberimizde!

Konut Sigortası Konusuna Genel Bir Bakış

Bankalar bilindiği üzere kredi kullanmak isteyen kişilerden hayatlarını veya alınan konutu güvence altına alan sigortalar yapmalarını istemektedir. Bankalar böylece herhangi bir afet veya kredi kullananın hayatını kaybetmesi halinde verilen kredinin kolayca tahsil edilmesini sağlamak istemektedirler. Bankalar tarafınca zorunlu gibi gösterilen aslında Tüketici Kanununa göre zorunlu olmayan konut sigortası bankalarca konut kredisi alanlardan istenen sigortalama çeşitlerinden biridir.

Konut sigortası kredi kullanımında zorunlu olmasa da kişilere büyük fayda sağlayan bir sigortadır. Konut sigortası konutları hırsızlığa karşı, teröre karşı, kazalara karşı teminat altına almaktadır. Konut sigortası kapsamının geniş olması ve teminat miktarının da fazla olmasından dolayı kişilere büyük yararlar sağlamaktadır.

Konut sigortası hem binayı istenilmesi halinde hem de eşyayı güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Yıllık olarak yapılabilen ve her sene yenilenebilen konut sigortasının sigorta primleri söz konusu konutun değerine göre değişiklik gösterir. Bunun yanında eşyalarında sigortalanması halinde sigorta priminde eşyaların değerine göre bir artış olur.

Konut sigortasının koruma kapsamı geniştir. Konut sigortası kişileri deprem, yangın, sel ve su baskını, hırsızlık ve enkaz kaldırma gibi maliyetlerden koruyan bir sigorta çeşididir.

Konut sigortası DASK sigortası ile aynı gibi gözükse de aralarında farklılıklar mevcuttur. DASK sadece deprem sonucu oluşan maliyetleri karşılarken konut sigortası hırsızlıktan sel baskınına kadar çeşitli afetlerden kişileri korumaktadır. DASK belli bir limit üzerinden maliyetleri karşılarken konut sigortasının büyük maliyetleri karşılayabilir.

 

 

konut sigortası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!