Ana SayfaEkonomi30 Yıldan Fazla Çalışmış Emeklilere Ek İkramiye Teklifi Meclis'te!

30 Yıldan Fazla Çalışmış Emeklilere Ek İkramiye Teklifi Meclis’te!
3

-

 

30 yıldan fazla çalışmasına rağmen emekli ikramiyesini 30 tam hizmet yılı üzerinden alan emeklilere müjdeli haber geldi. 30 yıldan fazla hizmet veren fakat 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi alanlar, çalıştıkları her tam hizmet yılı için “emekliye ek ikramiye” hakkından yararlanacak. Söz konusu yasa için yapılacak düzenleme ise TBMM Başkanlığına sunuldu.

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI ESAS ALINDI

Yasalara göre 30 yıldan fazla çalışanlar 30 tam hizmet yılı üzerinden emekli ikramiyesi almaktaydı.

Anayasa Mahkemesi 30 yıl sınırlamasını 7 Ocak 2015 tarihinden geçerli olmak üzere kaldırdı. Karar sonrasında, bu tarihten önce emekli olanlara ek ikramiye ödemesinin yapılması gündeme taşındı.

Mahkeme kararından sonra hükümet bir çalışma yaparak, çalışmayı TBMM’ye gönderdi. Geçen yıl yapılan düzenlemede, 30 senenin üzerinde hizmet vermiş emeklilere bir yıl içinde başvurmaları durumunda ek ödemenin yapılması yer alıyordu.

TORBA YASA’YA DAHİL EDİLECEK

Düzenlemedeki son durum ise; emekli ikramiyesiyle ilgili maddeler söz konusu tasarıdan çıkarılacak. Bütçe görüşmeleri ardından gündeme taşınarak TBMM’den çıkartılacak. Tasarı, şu anda Plan ve Bütçe Komisyonunda bekleyen Torba Yasa Tasarısı’na dahil edilerek, değişiklik bir yıldan önce Meclis’ten geçmiş olacak.

DÜZENLEMEDEN 80 BİN EMEKLİ YARARLANACAK

Söz konusu düzenlemeden yararlanacak emekli sayısı yaklaşık 80 bin civarında hesaplanırken, emekliye ek ikramiye ödemesi devlete yaklaşık 3 milyar TL’ye mal olacak. Ek ikramiye hizmet süresinde alınan ücret ve ek yıla göre belirlenecek.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol