Bu Hafta Borsa Kazandırdı Altın Kaybettirdi! Dolar ve Euro Bu Hafta Arttı Mı? (17.12.2016)

0

Piyasalar yine hareketli bir haftayı geride bıraktı. Bu hafta Salı ve Çarşamba (13-14 Aralık) günleri toplanan Fed, politika faizini 25 baz puan artırdığını açıkladı. Bu durumu daha önceden fiyatlamış olan piyasalar, faiz artırımına negatif tepki vermedi.

Borsa İstanbul (BIST) bu hafta en çok değerlenen yatırım aracı oldu. Bir ara 77 bin 900 puanın dahi üzerine çıkan BIST, o noktada tutunamadı. Geçen haftaki kapanışına göre yüzde 2,46 artış kaydeden Borsa İstanbul bu haftayı 77.589,65 puandan kapattı.

Borsa İstanbul’un 78 bin sınırını test etmesi yatırımcılarda olumlu etki bıraktı. Özellikle geçen hafta açıklanan işsizlik rakamlarının beklenenden kötü gelmesi, Türkiye ekonomisinin 3.çeyrekte yüzde 1,8 dolayında daralması ve Fed’in faiz artırmasına rağmen Borsa’daki yukarı yönlü hareket; piyasa aktörleri tarafından olumlu değerlendirildi.

Altın Düştü Dolar Çıktı!

Altın uzun zamandır kan kaybediyor. ABD Başkanlık seçimlerinden önce altının onsu bin 300 doların üzerindeydi. O noktadan yüksek dolar baskısıyla hızla değer kaybeden altın, bin 130 dolara kadar geriledi.

Ülkemizde ise altındaki düşüş o kadar sert olmadı. Zira yüksek dolar kuru altındaki düşüşü frenledi. Bu hafta 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı, geçen haftaya göre yüzde 1,92 değer kaybetti ve haftayı 128 liradan kapattı. Geçtiğimiz hafta 214 lira olan çeyrek altın, hali hazırda 210 liradan işlem görüyor.

Euro bölgesindeki karışıklık para biriminde de gerilemeye neden oluyor. İngiltere’nin Brexit kararı, Yunanistan’daki kriz ve İtalya referandumunda hayır çıkması Euro’yu baskılıyor. Euro geçtiğimiz haftaya göre 0,41 azalışla 3,66 liraya gerileyerek haftayı bu noktadan kapattı. Amerikan Doları ise bu haftayı da artıda geçti. Geçen haftaya göre yüzde 0,83 değer kazanan dolar haftayı 3,5 lira seviyesinde tamamladı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın