Çalışanlara Müjde! Arabulucu Büroları Devreye Giriyor

Çalışanlara Müjde! Arabulucu Büroları Devreye Giriyor

İş mahkemelerinin yapısını değiştirecek 35 maddelik tasarı tamamlandı. Yeni tasarıyla birlikte çalışanların sorunlarına arabulucu büroları bakacak ve sorunları 3 hafta gibi kısa bir sürede çözüme kavuşturacak.TBMM gündemine kısa bir süre içinde taşınması planlanan tasarı iş hayatına önemli yenilikler getirecek. Çalışanları yakından ilgilendiren konuların yer aldığı tasarı toplam 35 maddeden oluşuyor.

35 maddelik tasarıda çalışanları ilgilendiren konular ise arabulucu hizmeti ve zaman aşımı olarak ele alındı. İş Mahkemelerindeki yoğunluk nedeniyle çalışanların mağdur olduğu davalar yeni tasarı sonrasında 3 haftada çözüme kavuşacak. Yeni tasarı kapsamında arabulucu devreye girecek.

SORUNLARIN 3 HAFTADA ÇÖZÜLMESİ HEDEFLENİYOR

Yeni hazırlanan tasarıya göre çalışanlar; kıdem tazminatı, izin parası ve mesai ücreti gibi işverenden alamadığı alacakları için öncelikle arabulucu hizmeti veren büroya başvuru yapacak. Arabulucu bürosuna müracaat etmesine rağmen işleminden sonuç alamayan çalışanlar, konuyu mahkemeye taşıyabilecek. İşin iade edilmesi davalarında da arabulucu hizmeti veren bürolar öncelikli olacak.

Kusuru olmadığı halde işten çıkartılan işçiler için işe iade davası, 4 - 8 brüt maaş arasında tazminat alma hakkı konularına da arabulucu büroları bakacak.

Arabulucu bürosu olmayan yerlerde başvurular, sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğüne yapılacak. Hukuk Mahkemesi yazı işleri müdürlüğüne yapılacak başvurular 3 hafta içerisinde çözüme kavuşturulacak.

Bu durumlar dışında iş hayatıyla ilgili uyuşmazlıklarda başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapılacak. Sosyal Güvenlik Kurumu başvuruya 60 gün içinde cevap vermezse çalışan dava açabilecek.

ZAMAN AŞIMI SÜRESİ 10 YILDAN 2 YILA DÜŞÜRÜLDÜ

Yeni tasarıyla zaman aşımı düzenlemesi de yapıldı. Çalışanlara verilen haklar arasında yer alan yılık izin ücret hakkı ve tazminat hakkında zaman aşımı süresi 10 yıldan 2 yıla indirildi.arabulucu büroları arabuluculuk hizmetleri yeni işçi tasarısı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?