Ana SayfaEkonomiHackerlar Bankalardan Milyonlarca Dolar Sızdırdı

Hackerlar Bankalardan Milyonlarca Dolar Sızdırdı
H

-

Akbank, Borsa İstanbul’da yakın zamanda uğradığı siber saldırıyı açıkladı. Yapılan açıklamada medyada yayınlanan siber saldırı haberi doğrulandı. Akbank, saldırıdan dolayı meydana gelen zararın sigorta tarafından karşılanacağını ve bu durumun bankanın mali tablolarında gözle görülür bir değişim yaratmayacağını dile getirdi.

Dünya çapında gerçekleştirilen siber saldırılar yüzünden, bankalar her yıl milyarlarca zarara uğruyor. Dünyadaki bütün bankaların en önemli sorunları arasında yer alan siber hırsızlık son olarak Türkiye’de Akbank’ın başına geldi. Akbank Perşembe günü bu konu hakkında açıklama yaptı. Akbank’ın açıklamasında, bankanın yurtdışı para transferlerinin gerçekleştirildiği bilgisayar sistemine siber saldırıda bulunulduğu ve bankanın gerekli tedbirleri alarak sistemi problemsiz bir şekilde çalıştırmaya devam ettiklerini belirtti. Bu saldırıdan dolayı müşterilerin herhangi bir mağduriyet yaşamayacağını vurgulayan Akbank, herhangi bir güvenlik riski bulunmadığını dile getirdi.

Bununla birlikte Akbank, saldırının bankayı mali olarak fazla etkilemeyeceğini ve meydana gelen zararın, birlikte çalıştıkları Bankers Blanket Bond sigorta şirketi tarafından karşılanacağını bildirdi.

Akbank’ın Perşembe günü yaptığı basın açıklamasında, saldırının 8 Aralık’ta gerçekleştiği ve olası zararın 4 milyon dolar civarında olduğu belirtildi.

Bununla birlikte Reuters Haber Ajansı’nın verdiği bilgiye göre, 12 Aralık’ta dünya çapında bir siber hırsızlık çetesinin çeşitli ülkelerdeki bankaların Yurtdışı Para Transfer Sistemleri’ne saldırıda bulunduğu bildirildi. 2016 yılının Nisan ayında Bangladeş Merkez Bankası da büyük çaplı bir siber saldırıya uğramıştı.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol