Ana SayfaEkonomiKredi Veya Kredi Kartı Borcunu Ödemeyen Cebri İcra İle Karşılaşabilir

Kredi Veya Kredi Kartı Borcunu Ödemeyen Cebri İcra İle Karşılaşabilir
K

-

Cebri İcra Nedir?

Bankalar borçlarının 90 güne kadar ödemeyen müşterilerinden söz konusu kredi veya kredi kartı borcunu tahsil etmek için yasal tapi başlatırlar. Yani borcun tahsili için hukuki süreci başlatırlar. Borçlu hakkında yasal takip başlamasıyla birlikte bankalar borçlu borcunu ödememe konusunda ısrar ederse cebri icra yöntemine başvurabilir.

Cebri icra cebir ve icra kelimelerinin birleşmesiyle türemiştir. Cebir kelimesi zorla anlamına gelirken icra ise borçlunun mallarına el konulması anlamı taşımaktadır. Cebri icra ile bir sözleşmeden doğan edimi yerine getirmeyen borçlunun mallarına devlet zoruyla el konulur ve alacaklının mağduriyeti giderilir. Cebri icra ile alacaklının mağduriyeti giderilirken zor kullanma yetkisi devlete verildiği için nitekim borçluda korunmuştur. Çünkü cebir kullanmak devletin değil de toplumun elinde olsa idi büyük bir kargaşa çıkacağı kesindir.

Zorla yerine getirme olan cebri icrayı yerine getirme görevi bir devlet kurumu olan icra dairesine verilmiştir. Cebri icra işlemlerini yerine getiren kişilerde icra memurlarıdır.

Alacaklı alamadığı bir borç için cebri icra yoluna başvurması için icra dairelerine müracaat etmesi gerekiyor. Alacaklının icra dairesine müracaat etmesi durumda icra dairesi borçluya ödeme emri göndererek borçludan borcunu 3 gün içerisinde ödemesi istenir. Aksi taktirde icra dairesi 7 gün içerisinde borçludan mal beyanında bulunmasını isteyecektir. Bu durumda eğer borçlu borcunu inkar etmiyorsa ve borcunu ödemiyorsa icra dairesi borçlunun mallarını cebir kullanarak haczedecektir.  

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol