Ana SayfaEkonomiNüfus Cüzdanı, Pasaport ve Ehliyet Çıkarma Bedeli Ne Kadar? İşte Yeni Yıldaki...

Nüfus Cüzdanı, Pasaport ve Ehliyet Çıkarma Bedeli Ne Kadar? İşte Yeni Yıldaki Zamlı Fiyatlar

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Yeni yıl gelmeden zamları gelmeye devam ediyor. Maliye Bakanlığı gelecek yıl uygulanacak olan; pasaport, ehliyet, nüfus cüzdanı, noter kağıdı ve aile cüzdanından alınan “değerli kağıt” bedellerine zam yaptığını açıkladı. Yeni bedeller, 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girecek.

Yüzde 7 İle Yüzde 13 Arasında Zam Geldi!

Maliye Bakanlığı tarafından bugün duyurulan bedellere göre değerli kağıtlardan alınan ücretler yaklaşık yüzde 8 dolayında zam yapıldı. Sürücü belgesi, motorlu araç tescil belgesi, iş makinesi tescil belgesi yaklaşık yüzde 8 dolayında zamlandı. Bu zammın ardından bahse konu belgelerin fiyatı 117 Türk Lirası’na yükselmiş oldu. Nüfus cüzdanlarından hali hazırda 8 lira değerli kağıt bedeli tahsil edilmekte. Bu bedel yüzde 12 buçuk oranında artırılarak 9 liraya çıkarıldı. Aile cüzdanlarına ise yapılan zam oranı daha az olmakla birlikte, meblağ yüksekliğinden dolayı zamlanma meblağı daha yüksek gerçekleşti. 80 lira olan Aile Cüzdanı ücreti yüzde 7,5 zamlanarak 86 liraya çıktı.

Maliye Bakanlığı pasaportlar için aldığı “değerli kağıt bedeli” için de yüzde 7.4 oranında zam yaptığını belirtti. Bu bedel 87.5 liradan 94 liraya yükseldi. Bakanlık, nüfus cüzdanı bedelini, yeni doğan bebeğini kanuni bildirim süresi olan 30 günlük zaman dilimi dışında nüfusa kaydettirenler için 16 lira olarak tayin etti.

Genel olarak nüfus cüzdanı değiştirme işlemlerinden 16 lira alınacağı belirtilirken, nüfus cüzdanlarını kaybettikleri için yeni nüfus cüzdanı çıkartmak isteyen vatandaşlardan alınacak bedel ise bu ücretin 2 katı oranında; yani 32 lira olarak belirlendi. Yapılan zamlardan ayrıca noter işlemleri de belirli oranlarda etkilendi. Bahse konu bedeller 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olup; 1 yıl süreyle geçerliliğini koruyacak. Bu işlemlerden birini yaptırmak isteyen vatandaşlar zam gelmeden 2016 yılı içerisinde işlemlerini yaptırabilecekler. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...