Nüfus Cüzdanı, Pasaport ve Ehliyet Çıkarma Bedeli Ne Kadar? İşte Yeni Yıldaki Zamlı Fiyatlar

0

Yeni yıl gelmeden zamları gelmeye devam ediyor. Maliye Bakanlığı gelecek yıl uygulanacak olan; pasaport, ehliyet, nüfus cüzdanı, noter kağıdı ve aile cüzdanından alınan “değerli kağıt” bedellerine zam yaptığını açıkladı. Yeni bedeller, 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girecek.

Yüzde 7 İle Yüzde 13 Arasında Zam Geldi!

Maliye Bakanlığı tarafından bugün duyurulan bedellere göre değerli kağıtlardan alınan ücretler yaklaşık yüzde 8 dolayında zam yapıldı. Sürücü belgesi, motorlu araç tescil belgesi, iş makinesi tescil belgesi yaklaşık yüzde 8 dolayında zamlandı. Bu zammın ardından bahse konu belgelerin fiyatı 117 Türk Lirası’na yükselmiş oldu. Nüfus cüzdanlarından hali hazırda 8 lira değerli kağıt bedeli tahsil edilmekte. Bu bedel yüzde 12 buçuk oranında artırılarak 9 liraya çıkarıldı. Aile cüzdanlarına ise yapılan zam oranı daha az olmakla birlikte, meblağ yüksekliğinden dolayı zamlanma meblağı daha yüksek gerçekleşti. 80 lira olan Aile Cüzdanı ücreti yüzde 7,5 zamlanarak 86 liraya çıktı.

Maliye Bakanlığı pasaportlar için aldığı “değerli kağıt bedeli” için de yüzde 7.4 oranında zam yaptığını belirtti. Bu bedel 87.5 liradan 94 liraya yükseldi. Bakanlık, nüfus cüzdanı bedelini, yeni doğan bebeğini kanuni bildirim süresi olan 30 günlük zaman dilimi dışında nüfusa kaydettirenler için 16 lira olarak tayin etti.

Genel olarak nüfus cüzdanı değiştirme işlemlerinden 16 lira alınacağı belirtilirken, nüfus cüzdanlarını kaybettikleri için yeni nüfus cüzdanı çıkartmak isteyen vatandaşlardan alınacak bedel ise bu ücretin 2 katı oranında; yani 32 lira olarak belirlendi. Yapılan zamlardan ayrıca noter işlemleri de belirli oranlarda etkilendi. Bahse konu bedeller 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olup; 1 yıl süreyle geçerliliğini koruyacak. Bu işlemlerden birini yaptırmak isteyen vatandaşlar zam gelmeden 2016 yılı içerisinde işlemlerini yaptırabilecekler. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın