Milli Para Milli Ticaret

Milli Para Milli Ticaret

Türk Konseyi Ekonomi Bakanları 6’ncı Toplantısına katılmak için Azerbaycan’a giden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ülke ticaret politikasının milli para milli ticaret yönünde ilerleyeceğinin sinyallerini verdi.Türk Konseyi Ekonomi Bakanları 6’ncı Toplantısına katılmak için Bakü’ye giden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Azerbaycan ziyaretine Eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in mezarını ziyaret ederek başladı. Ziyaretin ardından Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya gelen Zeybekçi önemli açıklamalarda bulundu.

Azerbaycan 15 Temmuz’da Kardeşliğini Gösterdi

Azerbaycan seferine Türk Konseyi Ekonomi Bakanları 6’ıncı Toplantısına katılmak için çıktığını belirten Zeybekçi, bu ziyaretin aynı zamanda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi içinde önemli olduğunu vurguladı. Zeybekçi konuşmasında Azerbaycan’ın 15 Temmuz’da Türkiye’ye en büyük desteği veren ülke olduğu için çok memnun olduklarının altını çizdi.

Milli Para Milli Ticaret

Ülke politikasının son dönemlerde milli para milli ticaret üzerinde yoğunlaştığını belirten Zeybekçi, bu politikanın sadece Azerbaycan ile olan ticari ilişkilerde değil, Çin’den Rusya’ya, Kore’den Japonya’ya kadar uygulanacak tüm ticaret ilişkilerinde geçerli olduğunu belirtti. Zeybekçi, ‘’ Milli para milli ticaret sloganı ile çıktığımız bu yolda ülke olarak dış ticaret hacmimizin %10’unu kendi milli paramız ile yapma karara aldık. Bu ülke çıkarlarımız ve finans güvenliğimiz açısından çok önemli bir durum, başlattığımız destek programları ile 2017 yılında ihracatımızı arttıracağız’’ dedi.

Türk Konseyi Ülkeleri Ticareti Arttırmalı

Zeybekçi konuşmasının devamında oldukça iyi düzeyde gelişen siyasi ilişkilerin diğer alanlarda da sürdürülmesi gerektiğini belirtirken, ‘’ Türk Konseyi Ekonomi Bakanları Toplantısı’nı önemsiyoruz, hükümetimizin bu konuda çok önemli desteği var. Ülke olarak dünyanın 16’ncı, Avrupa’nın ise 6’ncı büyük ekonomisine sahibiz. Ancak Türk Konseyi ülkelerinden ticaret hacmimiz ilk 10’da bile değil, bu konudaki boşluğu doldurmalı ve ticaret hacmimizi arttırmalıyız. Türk dünyası en büyük enerji ve hammadde üreticileri arasında bulunuyor. Üreticiler ile tüketicilerin buluşma noktası olabiliriz. Dünya genelinde ekonomide durgunluk yaşanıyor, dünya ticareti önümüzdeki yıllarda büyümeyi aşağı çekmeye çalışacak ve bu durum hepimizi etkileyecek. Bu yüzden ticaretimizi olabildiğince arttırmalıyız’’ dedi.Türk Konseyi Ekonomi Bakanları 6’ncı Toplantısına Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Milli para milli ticaret Türk Konseyi Ülkeleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?