Ana SayfaEkonomiBenzin Zammı Ne Kadar Olacak: Benzine Zam Gelecek!

Benzin Zammı Ne Kadar Olacak: Benzine Zam Gelecek!
B

-

Akaryakıt zamlarının ardı arkası kesilmiyor. Kasım ayının başından beri ortalama 2 haftada bir zam yapılan akaryakıta bir zam daha geliyor. Yarından itibaren benzin 10 kuruş daha zamlanacak. Motorinde ise artış beklenmiyor.

Geride bıraktığımız 2 aylık süreçte tam 3 kez yüksek oranlarda zamlanan benzinin litre fiyatı, yarın itibariyle 10 kuruş daha artacak. Benzin zammı akabinde genelde gerçekleşen motorin zammı ise bu kez yok.

Benzin Kaç Lira Olacak?

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından bugün yapılan açıklamada; 23 Aralık 2016 tarihinden geçerli olmak üzere benzinde ortalama 10 kuruş fiyat artışı beklendiği belirtildi. PÜİS, motorin fiyatlarında şu aşamada yeni bir zam ön görülmediğini açıkladı.

Yarın benzinin litre fiyatına gelmesi beklenen 10 kuruşluk zam ile Ankara’da benzinin litre fiyatı ortalama 5,12 liradan 5,22 liraya yükselecek. İstanbul’da hali hazırda ortalama 5,07 liradan satılan benzinin litre fiyatı yarından itibaren 5,17 liraya çıkacak. İzmir’de benzinin litre fiyatı bugün itibari ile ortalama 5,09 lira iken, yarın benzinin litre fiyatı 5,19 liraya yükselecek.

Benzin Zammının Sebebi Ne?

Dünya genelinde akaryakıt fiyatlarının tayin edilmesinde 2 temel aktör var. Bu aktörlerde yaşanan değişimlere göre akaryakıt fiyatlarında değişim yaşanıyor. Söz konusu aktörler Amerikan Doları ve petrol fiyatları.

8 Kasım’da gerçekleştirilen ABD seçimlerinden bu yana global ölçekte aşırı değerlenen Amerikan Doları, brent ham petrolün varil fiyatının da artmasına neden oldu. Ancak ülkemizde son gerçekleşen benzin zammı (12 Aralık) tarihinden bu yana dolarda yukarı yönlü hareket yaşanmadı.

Diğer aktör olan petrol fiyatları da OPEC’in petrol kısıtlaması anlaşmasının akabinde 55 dolara çıkmıştı. Yine 12 Aralık’tan bu yana petrol fiyatlarında artış yaşanmadı. Yarın yapılacak 10 kuruşluk benzin zammının sebebi merak konusu.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol