Ana SayfaEkonomiProtesto Edilen Senet Meblağında Büyük Artış!

Protesto Edilen Senet Meblağında Büyük Artış!
P

-

Protesto edilen senet meblağları her geçen yıl katlanarak artmaya devam ediyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından açıklanan verilere göre, bu yılın ilk 11 ayında gerçekleşen senet protestoları meblağı, geçtiğimiz yılı çoktan geride bıraktı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre; bu yılın ocak- kasım dönemini içeren ilk 11 aylık zaman diliminde 927 bin adet senet protesto edildi. Protesto edilen bahse konu senetlerin parasal karşılığı ise yaklaşık 10 milyar 700 milyon Türk Lirası olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın tamamında dahi bu meblağa ulaşılmamıştı.

Yüzde 20’yi Aşan Düzeyde Artış!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB)  tarafından yayımlanan Protestolu Senetler raporuna göre yılın 11 ayında, protesto edilen 927 bin senedin parasal tutarı 10 milyar 700 milyon Türk Lirası oldu. 2015 yılının aynı dönemi göz önüne alındığında; protesto edilen senet adedi yaklaşık yüzde 1,7 düzeyinde artış gösterdi. Esas artış ise protesto edilen senetlerin meblağında yaşandı. Protesto edilen senet tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,7 düzeyinde arttı.

Geçtiğimiz yıl yine Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre; 2015 yılının tamamında yaklaşık 1 milyon adet senet protesto edilmişti. Bahse konu protestolu senetlerin toplam mali tutarı takribi 10 milyar 100 milyon Türk Lirası olarak gerçekleşmişti. Geçen sene yıl boyunca ulaşılan rakam, bu sene ilk 11 ayda çoktan geride bırakıldı. Protesto edilen senet adedi ise bir önceki yıla göre hemen hemen aynı düzeyde kaldı.

2015 yılında da 2014 yılına göre yüzde 23 düzeyinde artış gösteren protestolu senetlerin meblağının, bu yıl sonunda da geçtiğimiz yıla göre yine yüzde 20’yi aşkın düzeyde artış göstereceği ön görülüyor. Zira ilk 11 aydaki artış oranı yüzde 20,7.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol