BOTAŞ Gazın Yüzde 90’ını Kesti

0

Havaların soğuması ile evsel tüketimin artacağının farkına varan BOTAŞ, 14 Aralık sabahı itibariyle EÜAŞ’a ve özel sektöre ait santrallere doğal gaz dağıtımını yüzde 50 oranında düşürmüştü.

Enerji sektörü kaynakları, Reuters’a verdikleri demeçte, Ülke genelinde soğuk hava şartlarının hâkim olması ile günlük doğalgaz tüketiminin 200 milyon metreküpün üzerine çıktığını ve talebin karşılanmasında sıkıntılar yaşandığını belirttiler.

Günlük doğalgaz tüketiminin yüksek oranda artış göstermesinin karşılığında tedbir alma ihtiyacı duyan BOTAŞ, bazı tedbirleri ortaya koydu. Konu hakkında bilgi veren sektör kaynağı, ‘’ Evsel tüketim oranındaki artışın yüksekliği ile tedbir alma ihtiyacı duyan BOTAŞ doğalgaz çevrim santrallerine verdiği doğalgazdaki kesintiyi dün itibari ile yüzde 90’a çıkardı. Ayrıca bazı sanayi kuruluşlarının üretimlerinde kritik olmayan bölümlerin azaltılmasını tavsiye etti’’ dedi.

Elektrik Kesintisi Olacak mı?

Sektör kaynağı konuşmasının devamında, bugün itibari ile Marmara Ereğlisi’nden kamyonlara LNG ikmalinin durdurulduğunun bilgisini de verdi.

Kaynaklar Türkiye’nin doğalgaz aldığı Azerbaycan, Rusya, İran gibi tedarikçiler ile doğalgaz akışışında herhangi bir sıkıntı olmadığını belirtirken, şu an için gündemde herhangi bir elektrik kesintisinin olmadığını söylediler.

Birkaç gün içerisinde teslim alınacak LNG gemilerinin gaz talebinin karşılanmasına katkı sağlayacağı bilgisi ise başka bir kaynaktan elde edildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın