Advert Advert Advert

BOTAŞ Gazın Yüzde 90’ını Kesti

BOTAŞ Gazın Yüzde 90’ını Kesti
BOTAŞ Gazın Yüzde 90’ını Kesti -

Ülke genelinde yaşanan soğuk hava şartları yüzünden evsel tüketime yönelik gaz talebini karşılamakta zorluk yaşayan BOTAŞ, doğalgaz çevrim santrallerine verdiği gazın yüzde 90’ını kesme kararı adı.

Havaların soğuması ile evsel tüketimin artacağının farkına varan BOTAŞ, 14 Aralık sabahı itibariyle EÜAŞ’a ve özel sektöre ait santrallere doğal gaz dağıtımını yüzde 50 oranında düşürmüştü.

Enerji sektörü kaynakları, Reuters’a verdikleri demeçte, Ülke genelinde soğuk hava şartlarının hâkim olması ile günlük doğalgaz tüketiminin 200 milyon metreküpün üzerine çıktığını ve talebin karşılanmasında sıkıntılar yaşandığını belirttiler.

Günlük doğalgaz tüketiminin yüksek oranda artış göstermesinin karşılığında tedbir alma ihtiyacı duyan BOTAŞ, bazı tedbirleri ortaya koydu. Konu hakkında bilgi veren sektör kaynağı, ‘’ Evsel tüketim oranındaki artışın yüksekliği ile tedbir alma ihtiyacı duyan BOTAŞ doğalgaz çevrim santrallerine verdiği doğalgazdaki kesintiyi dün itibari ile yüzde 90’a çıkardı. Ayrıca bazı sanayi kuruluşlarının üretimlerinde kritik olmayan bölümlerin azaltılmasını tavsiye etti’’ dedi.

Elektrik Kesintisi Olacak mı?

Sektör kaynağı konuşmasının devamında, bugün itibari ile Marmara Ereğlisi’nden kamyonlara LNG ikmalinin durdurulduğunun bilgisini de verdi.

Kaynaklar Türkiye’nin doğalgaz aldığı Azerbaycan, Rusya, İran gibi tedarikçiler ile doğalgaz akışışında herhangi bir sıkıntı olmadığını belirtirken, şu an için gündemde herhangi bir elektrik kesintisinin olmadığını söylediler.

Birkaç gün içerisinde teslim alınacak LNG gemilerinin gaz talebinin karşılanmasına katkı sağlayacağı bilgisi ise başka bir kaynaktan elde edildi.

BOTAŞ doğalgaz tüketiminin 200 milyon metreküpün üzerine çıktığı elektrik kesintisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!