Advert Advert Advert

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler -

Kredi kartı hemen hemen tüm tüketicilerin kullandığı bir ödeme şekli olarak karşımıza çıkıyor. Hayatımızdaki önemli bir yer tutan kredi kartını kullanırken dikkatli olmak kişileri çoğu külfetten koruyacaktır. Peki, kredi kartı kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi kartı kişilere ödeme kolaylığı sağlayan ödeme seçeneklerinde biridir. Kredi kartı çoğu tüketicinin hayatını idame ettirmek için kullandığı en önemli araçlar arasında yer alıyor. Çünkü kredi kartının taksitlendirme özelliği ile tek seferde ödenemeyecek tutarlar bütçeye yük edilmeden aydan aya ödenebiliyor.

Kredi kartı kullanım avantajının devam edebilmesi için kredi kartı kullanırken dikkatli olunması gerekir. Kredi kartı kullanımında dikkatli olunmaması halinde tüketici ödenemeyen borçlarla, aşırı faiz yükü ile karşılaşabilir.

Öncelikle kredi kartı kullananların dikkat etmesi gereken konu asgari ödeme durumudur. Bazı durumlarda işlerin yolunda gitmemesi nedeniyle ödemeler gecikebilir hatta hiç ödeme yapılamayabilir. Bu durumlarda kişiler kredi kartı dönem borcunun %20 olan asgari ödeme tutarı üzerinden kredi kartı borcu ödeme yolunu seçebiliyor. Fakat bu durum da bankalar kredi kartı borcuna faiz işlettiği için ve kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarından yatırılması tüketicinin kredi notunu düşürdüğü için tüketiciye zarar verebiliyor. Hal böyleyken kredi kartı asgari ödemelerinden kaçınmak tüketici yararına olacaktır.

Tüketicinin kredi kartı kullanırken dikkat etmesi gereken diğer bir hususta kredi kartı ekstresidir. Kredi kartı ekstresi incelemek ne kadar sıkıcı olsa da tüketicinin yararına olacak bir faaliyettir. Kredi kartı ekstrenizi inceleyerek borç yükünüzün ne kadar olduğunu analiz etmeniz sizi ödenemeyecek borçlardan kurtaracaktır. Ayrıca kredi kartı ekstresi inceleyerek kartınızın akdi faiz oranı, gecikme faiz oranı ve nakit avans işlem faiz oranını hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

kredi kartı kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı kedi kartı asgari ödeme kredi kartı ekstresi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası