Erken Emekliliğe Giden Yol

Erken Emekliliğe Giden Yol

Tüm çalışanların hayali olan erken emekliliğe giden yolun 5 farklı alternatifi var.Ülkemizde çalışan kesimin en büyük hayallerinden biri emekli olmak. Her geçen gün artan emeklilik yaş kriterlerine alternatif olarak sunulan formüller pek çok kişinin umudu oluyor. İşte erken emekli olma imkânı kazanabileceğiniz durumlar;

  • Askerlik; Erkekler için erken emekli olmak için değerlendirilebilecek alternatiflerden biri olan askerlik borçlanmasından askerliğini işe başlamadan önce yapan çalışanlar, değerlendirebiliyor. Böylelikle erkekler hem prim şartını azaltıyor hem de emeklilik dönemini 1 ya da 2 yıl erkene çekebiliyor. Bu fırsatı değerlendirmek için kişilerin askerliği işe başlamadan önce yapmış olması şart. İşe girilen tarih kişinin borçlanma süresini belirlemiş oluyor
  • Yıpranma; Bazı meslek dalları yorucu ve yıpratıcı olması sebebi ile erken emekliliğe fırsat tanıyabiliyor. Bu meslek dallarını tercih edenler yıl içerisinde 12 ay çalışmasının karşılığında 15 ay çalışmış gibi belgelendirilip, işe girişi 3 ay önceye çekilebiliyor.
  • Doğum; Son dönemlerde kadınlar için oldukça kolaylık sağlayan doğum borçlanması ile erken emeklilik sağlanabiliyor. Kadınlarda yıl ve yaş şartını tamamlamış ise eksik primi tamamlamak için beklemesine gerek kalmıyor. Kadınlar 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yaparak 6 yıl kazanma şansını elde edebiliyorlar. Evlat edinen anneler içinde aynı hak kullanılabiliyor ancak, evlat edinilen tarihte çocuğun 2 yaşını doldurmamış olma şartı bulunuyor.
  • Bakıma muhtaç çocuk; kadınlar için erken emeklilik sağlayan bir diğer yöntem ise, sürekli bakıma muhtaç çocuğu olan anneleri kapsıyor. Bu durumda çocuğu olan anneler için 2008 yılından sonra prim ödeme gün sayılarının 4’te 1’i, toplam prim ödeme günlerine ekleniyor ve bu süreler yaştan düşerek erken emeklilik kapısı açılıyor.
  • 1999 öncesi SSK; 1999 yılından önce SSK’lı olanlar bu fırsattan yararlanabiliyor. 15 yıllık sigorta yani 3600 prim günü olanlar daha erken emekli olma şansını yakalayabiliyor.


erken emekli olma imkânı Askerlik Yıpranma Doğum Bakıma muhtaç çocuk 1999 öncesi SSK;
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?