Ana SayfaEkonomiMuafiyet Geliyor: Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri

Muafiyet Geliyor: Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri
M

-

Ekonomide yaşanan durgunluk yüzünden pek çok girişimcinin geri planda kalmasının önüne geçmek için yapılan düzenlemelerden biri olan vergi muafiyeti, bu konuda girişimde bulunmak isteyen kişiler için oldukça etkili bir sebep olacak. Yapılan düzenleme ile yeni açılan kurumlarda 5 vergi dönemi muafiyeti tanınacak.

Resmî gazetede yayınlanan ve 1 Ocak’tan itibaren uygulamaya geçecek kanun ile, özel kreş ve bakımevlerine tanınan kazanç istisnası ile bu kurumların kazançları faaliyete geçtikleri dönemden itibaren 5 vergilendirme döneminde gelir vergisinden istisna olacak.

5 dönem sürecek gelir vergisi muafiyetinden yararlanmak için, kurumların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın izni ile faaliyet gösteren özel kreş ve gündüz bakımevleri olması ve 1 Ocak 2017’den sonra işletilmeye başlanmış olması gerekiyor. Bu standartları taşıyan kurumlar elde edilen ticari kazançlarından 5 vergi dönemi boyunca gelir vergisi ödemeyecekler. Bu istisnadan 1 Ocak 2017 öncesinde faaliyete geçen özel kreş ve gündüz bakımevleri ve 1 Ocaktan sonra devralanlar faydalanamayacaklar.

Bu istisnadan faydalanmak isteyen mükellefler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kendilerine verilen kurum açma belgesi ile kurumlarının faaliyete geçtiği dönemden itibaren 5 vergi dönemi faydalanabilecekler. Mükelleflerin bu istisnadan yararlanmak için ayrıca Maliye Bakanlığı’na herhangi bir başvuruda bulunmalarına gerek yok.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol