Dünyada Bir İlk: Yol Elektrik Üretiyor

Dünyada bir ilk olarak hizmete açılan elektrik üreten yol, Fransa’nın Normandiya bölgesinde Fransa Çevre ve Tabi Kaynaklar Bakanı Segolene Royal tarafından açıldı. Açılışı yapılan yolun şu an sadece 1 kilometresi hizmete girdi.

Yol Fransa’ya 5 Milyon Avroya Mal Oldu

Fransa Çevre ve Tabi Kaynaklar Bakanı Segolene Royal’ın açılışını yaptığı yolun şimdilik sadece 1 kilometrelik bölümü hizmete girdi. Yol fotovoltaik kaptörlü bloklardan oluşuyor ve dünya da bir eşi daha yok.

Günümüzde bu tür çevre dostu yollara çok ihtiyaç olduğunu ve başka alanlarda da kullanılması gerektiğini belirten Fransa Çevre ve Tabi Kaynaklar Bakanı Segolene Royal, yolun Fransa için umut verici olduğunu ve dünyada bir ilki gerçekleştirmekten dolayı mutluluk duyduklarını belirtti. Güneş enerjisi ile elektrik üretimi sağlayan yolun 1 kilometrelik bölümünün 5 milyon avroya mal olduğu açıklandı.

Çevre Dostu

Her geçen gün hava kirliliğinin ve elektrik tüketiminin artması ile çevreciliğe dönüş yapılması gerektiğinin altını çizen Fransa Çevre ve Tabi Kaynaklar Bakanı Segolene Royal ülkelerinde başlatılan bu çalışmanın, çevre dostu olması ile birçok ülkeye öncülük edeceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Daha önce Hollanda’nın uygulamaya geçtiği akıllı yol projesi Fransa’nın projesinden farklı olarak, gün ışığında enerji depoluyor ve gece karanlığında 10 saat kesintisiz olarak yol aydınlatması sağlıyordu. Bu şekilde enerji tasarrufu yapmayı ve kazaların önüne geçmeyi planlayan Hollanda bu konuda olumlu sonuçlar almıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.