Ana SayfaEkonomiTaşıt Kredisinin Kredilendirme Miktarı Ne Kadar?

Taşıt Kredisinin Kredilendirme Miktarı Ne Kadar?

-

Taşıt Kredisi İle Satın Alınan Aracın Yüzde Kaçı Karşılanabilir?

Sıfır kilometre veya 2. el araç almak isteyen kişiler finansman ihtiyacı nedeniyle kredi kullanma yoluna başvurabiliyor. Özellikle belli bir birikimi olmayıp da araç sahibi olmak isteyenler için taşıt kredisi kredilendirme miktarı önem arz ediyor. Bankaların taşıt kredisi kapsamında satın alınacak söz konusu aracın bedelinin hepsini karşılayabilecek bir kredilendirme miktarı bulunmuyor.

Taşıt kredisi ile satın alınacak taşıt bedelinin belli bir miktarı kadar kredi çekilebilir. Satın alınacak aracın yüzde kaçı kredi olarak alınabilir sorusu yasalar tarafından belirleniyor. Yasalara göre satın alınacak aracın en fazla %70’i kadar kredi kullanabilmek mümkündür. Fakat bu durum değeri 50.000 TL’nin altında olan araçlar için geçerlidir. Değeri 50.000 TL’nin üstünde olan araçların 50.000 TL’lik kısmı için %70 kredilendirme miktarı varken 50.000 TL üzerindeki kısım içinde %50 kredilendirme miktarı vardır.

Bir örnekle açıklamak gerekirse 70.000 TL’lik bir araba aldığınızı var sayalım. Bu durumda aracın 50.000 TL’lik kısmının yüzde 70’i 35.000 TL’dir. 50.000 TL’nin üstündeki kısım yani 20.000 TL’nin yüzde 50’si 10.000 TL’dir. Bu durumda 70.000 TL’lik bir araç için 45.000 TL miktarında kredi kullanabilirsiniz.

Bankalar kredilendirme miktarını söz konusu aracın değeri üzerinden yapıyor.  Hal böyleyken bankalara alınacak aracın değerinin bildirilmesi gerekiyor. Sıfır kilometre araçlarda değer bildirimi proforma fatura üzerinden yapılıyor. İkinci el araçlarda ise değer bildirimi kasko bedeli üzerinden yapılıyor. Ayrıca 2. el araç kredisi için aracın yaşı da önem taşıyor. Bankadan bankaya değişmekle birlikte en fazla 10 yaşındaki araçlar için kredi kullanılabiliyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,389BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler