Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BM), hem ülkemiz hem de dünya adına önemli bir karar aldı. Dünya üzerindeki en az gelişmiş ülkelere kredi ve hibe desteği sunacak olan Uluslararası Teknoloji Bankası’nın ülkemizde kurulmasına karar veren Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, bankanın faaliyetlerine gelecek yıl itibariyle başlayacağını duyurdu.

Uluslararası Teknoloji Bankası adıyla gelecek yıl faaliyete geçmesi ön görülen banka; dünya üzerindeki en az gelişmiş ülkelerin bilim, teknoloji ve araştırma geliştirme (Ar- Ge) faaliyetlerine destek olacak. Bahse konu destekler gerek hibe (karşılıksız mali yardım) yoluyla gerçekleşebilecekken, gerekse ülkelere düşük faizli ve uzun vadeli krediler olarak da sunulabilecek.

Amaç En Az Gelişmiş Ülkelerin İlerlemesini Sağlamak!

BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Az Gelişmiş Ülkeler, Denize Kıyısı Olmayan Ülkeler ve Küçük Ada Devletleri Yüksek Temsilcisi Gyan Chandra Acharya Uluslararası Teknoloji Bankası’nın kurulmasıyla ilgili olarak; bankanın kurulmasının en az gelişmiş ülkelerdeki yoksulluğu ortadan kaldırmak adına önemli bir adım olacağını belirtti. Bu ülkelerdeki fakirlik ve yoksulluğun ancak katma değer yaratacak alanlardaki gelişmelerin artması ile ortadan kaldırılabileceğini ifade eden Acharya, gelişmiş ve gelişmekte olan dünya ülkelerinin bahse konu ülkelere duyarsız kalamayacağının altını çizdi.

BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Az Gelişmiş Ülkeler, Denize Kıyısı Olmayan Ülkeler ve Küçük Ada Devletleri Yüksek Temsilcisi Gyan Chandra Acharya, bankanın gelecek yıl faaliyete geçecek olmasının sevindirici olduğunu belirterek, bu konudaki yardımları ve ev sahipliğine gönüllü olmasından dolayı Türkiye’nin ne kadar önemli bir ülke olduğunu bir kez daha gösterdiğine vurgu yaptı.

En az gelişmiş ülkelerin diğer dünya ülkeleri ile arasındaki mesafeyi Uluslararası Teknoloji Bankası ile kapatacağına inandığını ifade eden Acharya; bu sayede dünyayı tehdit eden terörizmin insan kaynaklarının da azaltılabileceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.