Niğde’de mil puanlarını biriktirmek isteyen kişinin yaptığı hile Yargıtay kararı ile kredi kartı ve mil puanlarının iptal edilmesi ile sonuçlandı. Niğde’de bulunan bir iş yeri sahibi, mil puan biriktirmek için 19 gün gibi kısa bir sürede 586 adet fatura ödemesi gerçekleştirerek yaklaşık olarak 6 bin liralık mil puanı biriktirdi. 19 gün gibi kısa bir süre içerisinde bu kadar yüksek tutarda mil puanı birikmesi bankanın dikkatini çekince banka konu hakkında araştırma başlattı. Araştırma sonucunda başkalarına ait faturaları ödeyerek kısa sürede 6 bin liralık kara geçmek isteyen kişinin kredi kartı kullanıma kapatıldı biriken miller iptal edildi.

Kart Kullanıcısının Açtığı Dava Reddedildi

Banka, yapılan araştırmalar sonucunda söz konusu kredi kartı sahibinin telefon operatörü bayisi olarak iş yeri olduğunu ve kendisine verilen kredi kartı ile dükkâna gelen müşterilerin fatura ödemelerini gerçekleştirerek bu puan birikimine sahip olduğunu saptadı. Banka yapılan bu işlemin Türkiye Bankalar Birliği’nin ilgili tebliğine ve kredi kartı sözleşmesine aykırı olduğunu savundu. Yapılan işlemden sonra kredi kartı sahibi kartın tekrar kullanıma açılması ve puanların iade edilmesi için dava açtı. Niğde 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava reddedildi. Mahkeme ret gerekçesi olarak Türkiye Bankalar Birliği’nin ilgili tebliğinde bulunan bankaların kredi kartı kullanıcısının fatura tahsilat işlemlerini meslek edinip edinmediğinin tespitine yönelik tedbirler alınması hakkındaki maddeyi gösterdi.

Aylık 20 Fatura Sınırını 19 Günde 586 Fatura İle Aştı

Kredi kartı kullanıcısının bankaların sunduğu hizmetlerden yararlanırken, ticari amaçla kullanılmasının tespiti halinde işlemlerin engelleneceği, gerçek kişilere ait hesaplardan gerçekleştirilen vergi ve fatura ödemelerinin aylık toplamının 20’yi geçmesi durumunda işlem yapılan hesapların incelemeye alınabileceği bilgisi yinelendi. Davada, kredi kartı kullanıcısının sadece 19 gün içerisinde 586 fatura ödemesi gerçekleştirmesi ve kredi kartı başvuru formundaki bilgilerin incelenmesi sonucunda ticari faaliyetlerinin olduğunun öngörüldüğü belirtildi.

Dava sonucunda, kredi kartı sahibinin kendi faturalarını değil başkalarına ait faturaları kendi iş yerinde ödemesi sonucunda, bankanın kredi kartını iptal etmesinin ve biriken mil puanını parasal olarak kullandırmamasının mevzuat ve sözleşme hükümlerine uygun olduğu kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.