2016 yılını zirai don, kuraklık ve küllenme hastalıkları gibi nedenlerle beklentilerinin altında geçiren fındık üreticileri umudunu 2017 yılına bağladı. Yeni yıl için fındık piyasasının daha verimli olmasını temenni eden üreticiler, 2016 yılında üreticinin yüzünü devlet desteğinin güldürdüğünü söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan yaptığı açıklamada, ‘’ 2016 yılında fındık üreticinin yüzünü devlet destek ödemeleri güldürdü. Alan bazlı gelir desteği ve gübre desteği alan üreticiler bu iki açıdan herhangi bir sorun yaşamadı. Ancak zirai don, kuraklık ve küllenme hastalıkları gibi sebepler üreticinin olumsuz etkilenmesinde oldukça etkili oldu’’ dedi.

2016 yılı beklendiği gibi geçmedi

Arslan Soydan açıklamasının devamında, ‘’ 2016 yılında fındıkta rekolte bir önceki yıla göre yaklaşık olarak yüzde 30 düşüş yaşadı. Fiyatta da umduğumuzu bulamadık. 2016 yılında sezona 14 -15 lira seviyelerinde giriş yapan fındık zaman içerisinde 10 liraya kadar geriledi. Tüm bu yaşanmaları değerlendirince 2016 yılı üreticilerin beklentisinin çok altında yaşandı’’ dedi.

2017 yılı için umutlu olduklarını belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, sezonun halen devam ettiğini ve üreticilerin depolarında bulunan binlerce ton fındık ile yeni yıldan kazanç beklentilerinin yüksek olduğunu söyledi. Fındık fiyatının kısa süre içerisinde üreticiyi de memnun edecek 15 lira seviyesine ulaşmasını umduğunu söyleyen Soydan, üreticinin umudunu koruduğunun altını çizdi.

Devlet desteği yüz güldürdü

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, devlet desteklemelerinin üreticinin yüzünü güldürdüğünü, üreticilerin banka hesaplarına desteğin zamanında yatmasının üretici için çok önemli olduğunu söyledi. Karan, ‘’ 2016 yılındaki 800 milyon liranın üzerindeki destek üreticilerimize ilaç gibi geldi’’ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 + seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.