Ana SayfaEkonomiBüyük Gün 29 Aralık

Büyük Gün 29 Aralık
B

-

Uzun süredir devam eden asgari ücret pazarlıklarında son noktaya gelindi. Milyonlarca çalışan yetkililerden yapılacak açıklamayı bekliyor. Son dönemde Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3 defa toplandı ancak net bir karara varılmadı. Yapılan görüşmelerde işçiler, işverenler ve sendikalar bir türlü ortak noktada buluşamadı.

Türk-İş 1600 TL’de Israrcı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda Türk- İş, işçiler için yapılan 2016 düzenlemesinde 1300 TL olan asgari ücretin 2017 yılı itibari ile 1600 TL olmasını talep ediyor.

DİSK: Asgari Ücret 2000 Olsun, Vergi Dışı Kalsın

DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) yetkilileri, asgari ücretin vergiden muaf tutulmasını talep ederken, 2017 yılında asgari ücret düzenlemesinin an az 2 bin lira net olarak belirlenmesini istiyor.

İşverenler 1300 TL Devam Diyor

Geçen yıl yapılan asgari ücret artışının ardın zorluk yaşadığını belirten işverenler, 2017 yılında herhangi bir artışı kabul etmiyor. İşçilerin 1600 TL talebine karşılık işverenler 1300 TL üzerine çıkmak istemiyorlar.

Bakan Müezzinoğlu: Gerçekçi Olun

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile yapılan görüşmelere ilişkin yaptığı açıklamada, ‘’ Taraflara gerçekçi taleplerde bulunmalarını tavsiye diyorum. Geçici mutluluklar kalıcı huzura dönüşmeyebilir’’ dedi.

TÜİK İşçiler İçin Zorluk Derecesine Göre Fiyat Belirledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarına istinaden, ‘’ İşçilerin çalışma şekillerini ağır, orta ağır ve hafif olarak sınıflandırarak, ağır işerdeki işçiler için 1668,90 TL, orta ağır işlerde çalışan işçiler için 1485,30 TL, hafif işlerde çalışanlar için 1379,40 TL olarak net yaşam maliyeti olmalı’’ açıklamasını yaptı.

Asgari Ücret Ne Zaman Netleşecek?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile şimdiye kadar toplamda 3 defa toplantı yapıldı. Tarafların 29 Aralık Perşembe günü son kez toplanması ve asgari ücretin netleşmesi bekleniyor. Toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılacak.  

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol